Od roku 2010 narástla cena bytov v Trnave aj o 45 percent, boom v meste zažíva prenájom nehnuteľností
Trnava je mesto, ktoré ponúka množstvo pracovných príležitostí a na tunajších vysokých školách študuje veľa mladých ľudí. To znamená, že pribúdajú noví obyvatelia, ktorí potrebujú bývať. Preto stúpa dopyt po nehnuteľnostiach a stúpajú aj ich ceny. Kým v roku 2010 stál dvojizbový byt v Trnave 55-tisíc eur, dnes je to až 80-tisíc eur, uvádza sa v správe Združenia realitných kancelárií Slovenska (ZRKS).
Vzhľadom na vyšší dopyt po bývaní ceny nehnuteľností v Trnave začali stúpať koncom roka 2014.
„Priemerná cena dvojizbového bytu s výmerou 52m2 v roku 2010 sa pohybovala okolo 55-tisíc eur, tento trend bol až do roku 2014. V priebehu roku 2014 začali ceny bytov narastať a momentálne sa pohybuje priemerná cena takéhoto bytu okolo 80-tisíc eur, čo je nárast až o 45 percent,“ uviedol František Špita z realitnej kancelárie Vestareal, ktorá je členom Združenia realitných kancelárií Slovenska.
Dodal však, že v súčasnej dobe evidujú ustálenie cenovej hladiny nehnuteľností.
Kým ceny bytov začali stúpať už v roku 2014, pozemky išli hore až za posledné 2-3 roky. „Pribudlo veľa novostavieb rodinných domov, čo je príčinou, že ceny starších domov veľmi nevzrástli. Naopak, ceny starších bytov napriek pribúdajúcim novostavbám rástli,“ vysvetlil realitný odborník.
Ilustračné foto
Keďže momentálne sú mimoriadne dostupné hypotekárne úvery, ľudia zvažujú kúpu nehnuteľnosti alebo sťahovanie do väčšieho.
„Najvyšší záujem evidujeme o 3-izbové byty a garzónky, samozrejme veľký dopyt je i po 1 a 2-izbových bytoch,“ tvrdí F. Špita.
Mnohí Trnavčania realizujú predaj bytu a kúpu novostavby rodinného domu v obciach v blízkom okolí Trnavy. „Satelitné mestečká rastú ako huby po daždi. Za nevýhodu považujeme, že investori sa snažia využiť každý meter štvorcový stavby a zároveň v čo najkratšom čase postaviť klientovi jeho vysnívanú nehnuteľnosť, čo je niekedy na úkor kvality,“ upozorňuje majiteľ realitnej kancelárie Vestareal.
Preto apeluje na klientov, aby nepozerali vždy len na cenu, ale dobre si rozmysleli ako sa im v tejto lokalite bude žiť. Množia sa totiž prípady, keď klienti po troch až piatich rokoch takúto nehnuteľnosť predávajú.
Záujemcovia o kúpu bytu v Trnave sa často obzerajú aj po bytoch v novostavbách. „Veľa mladých ľudí prejavuje záujem o takýto typ bývania. No musím podotknúť, že mnohí z nich musia opätovne preveriť svoje finančné možnosti a nakoniec zvolia lacnejšiu variantu – kúpu staršieho, teda lacnejšieho bytu,“ podotkol maklér s tým, že klienti, ktorí sa rozhodli pre byty v trnavských novostavbách, sú s kvalitou prevedenia spokojní.
Prenájom nehnuteľností zažíva taktiež v Trnave veľký boom. O bývanie majú záujem študenti, absolventi aj nová pracovná sila z priemyselných parkov.
„Zároveň si viacero klientov kupuje byty za účelom ich následného prenájmu. Môžeme teda len potvrdiť veľký dopyt po prenájme, čo znamená, že takýchto bytov je stále nedostatok,“ uviedol F. Špita. To, či sa byt oplatí kúpiť za účelom ďalšieho prenájmu, závisí aj od lokality, veku stavby, dispozície, rekonštrukcie, výšky poplatkov za správu a nájomného…
Realitný odborník však kúpu bytu v Trnave odporúča ako jednu z najlepších investícií, keďže v meste je stále vysoký dopyt po prenájme všetkých druhov nehnuteľností.
„Navyše mesto počíta s rozširovaním priemyselných parkov. V Trnave sú už viaceré významné spoločnosti, ktorých rozvoj je podmienený ďalšími investíciami, ktoré v konečnom dôsledku pritiahnu ďalších potencionálnych záujemcov či už o kúpu, alebo prenájom,“ povedal František Špita.
(TS)
Ulož ako PDF