Trnavčanov plynová kríza príliš neohrozuje
Zúriaci boj o plyn medzi Ruskom, Ukrajinou a zbytkom Európy sa Trnavy zatiaľ výraznejšie nedotýka. Je to najmä vďaka skutočnosti, že podstatná, asi 90 – percentná časť trnavských bytov je vykurovaná prostredníctvom horúcovodu z elektrárne v Jaslovských Bohuniciach (na snímke). Systém zásobovania teplom v meste Trnava je obhospodarovaný spoločnosťou Trnavská teplárenská, a.s., je zložený z parného a horúco-vodného systému a dodávka tepla je zabezpečovaná vlastnými zdrojmi a odberom tepla z jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice EBO V-2. Dodávka tepla je stabilná aj vďaka skutočnosti, že v priebehu uplynulých rokov došlo k rozsiahlej rekonštrukcii zastaralého parného na horúcovodný systém na území celého mesta.
Horúcovodná sústava má po rekonštrukcii parných rozvodov na horúcovodné v centrálnej mestskej časti, okrajových sídliskách a ostatných častiach mesta v súčasnosti dĺžku primárnej siete 50,3 km.
Podľa informácií predstaviteľov Správy mestského majetku závislých na plynovom kúrení je v Trnave približne 1100 bytov.
Problémy s nedostatkom plynu a potrebou znižovania spotreby v čase núdze sa však boria veľké podniky. Trnavská automobilka PSA Peugeot Citroen už viac ako týždeň prakticky stojí, neprodukuje a zamestnanci si čerpajú nútené voľno. Straty pre plynovú krízu môžu byť pomerne vysoké, denne vyrobia v PSA 850 vozidiel.
Aktualizované: Normálna výroba má nabehnúť v trnavskej automobilke v pondelok 19. januára po tom, ako Krízový štáb zrušil regulačný stupeň odberu plynu pre priemyselných veľkoodberateľov.