V piatok bude žiť Trnava 3. ročníkom EKOFEST-u. Headlinerom festivalu bude Čechomor
Všetkých pozývame 16. júla na jediný ekologicky orientovaný benefičný open – air festival na Slovensku, a na úvod by som začal dobrou správou pre všetkých priaznivcov. Festival Ekofest sa uskutoční v Trnave už po tretí krát a jeho posolstvo, ako aj kultúrne a environmentálne zámery sa budú šíriť aj v tomto roku. Tou horšou správou je fakt, že Ekofest musí tento rok čeliť najmenej priaznivej finančnej situácii od jeho vzniku. Kultúra a životné prostredie sa za posledný rok najmä vďaka globálnej svetovej recesie prepadli do ešte hlbšej krízy a ich podpora je čoraz mizivejšia.
Ekofest je postavený najmä na partneroch a sponzoroch, z ktorých mnohí musia tento rok čeliť veľkým finančným problémom, ich podpora nie je taká, ako v minulosti a preto sme museli pristúpiť k niektorým úsporným opatreniam. Ako ste si mnohí určite všimli, Ekofest bude tento rok trvať kratšie, čo sa prejavilo aj na počte kapiel. Treba si však uvedomiť, že každá hodina prevádzky takéhoto open – air festivalu stojí nemalé finančné prostriedky. Nevyhnutné skrátenie trvania festivalu sme sa snažili čiastočne vykompenzovať sprievodným programom, ktorý je v porovnaní s predchádzajúcim rokom opäť bohatší. Prejdime však najskôr k interpretom.
Je veľmi pozoruhodné, a najmä pri súčasnej nepriaznivej finančnej situácii, že sa všetci interpreti Ekofestu 2010 zriekli nároku na honorár v prospech benefitu – výsadby ruží v Trnave. Výnimkou je len tohtoročný headliner – Čechomor. Ostatné kapely, ako aj všetci účinkujúci v sprievodnom programe vystúpia bez finančnej odmeny. Interpreti zo srdca a z vlastného presvedčenia aj takýmto spôsobom podporia posolstvo Ekofestu. Mnohí z nich zároveň patria k ochrancom a dlhoročným podporovateľom životného prostredia a alternatívnej kultúry. Výnimočným človekom a podporovateľom spomínaných oblastí je aj pán Dušan Drobný, pod ktorého záštitou sa môže Ekofest aj v tomto roku konať.
Snímka zo zatiaľ posledného vystúpenia kapely Čechomor v Trnave z roku 2009
Z hudobného hľadiska zostávajú podpora a propagácia alternatívnej hudobnej scény aj v tomto roku hlavnými kultúrnymi zámermi a cieľmi Ekofestu. Priestor prezentovať sa dostali v tomto roku dve trnavské, dve české a štyri slovenské alternatívne kapely, v rámci ktorých zaznejú hudobné žánre od folku cez rock, ska, punk, hardcore a ich odnože. Tento rok pribudne aj live hip hop a funky v podaní mladej trnavskej a čoraz obľúbenejšej kapely – Delikatesa. Druhá, o pár rokov staršia trnavská kapela Zotrwačnosť, oslávi na Ekofeste svoje desiate narodeniny. Underground zastúpi aj púchovská formácia Načo Názov. V znamení osláv sa budú niesť aj koncerty kapielKonflikt a Totální Nasazení, ktoré tento rok oslavujú svoje jubilejné dvadsiate narodeniny. Ich vystúpenie na Ekofeste bude zároveň predpremiérou ich spoločného turné „20 rokov rebélie tour“, ktorým koncom leta odpália sériu koncertov po Československu. Najenvironmentálnejšia slovenská kapela – Davová psychóza svoje texty opäť potvrdzuje aj skutkami, keďže ani po 23 rokoch svojej existencie nemá problém vzdať sa nároku na honorár v prospech rozvoja životného prostredia. Svoj prvý koncert na Ekofeste absolvovali minulý rok v Trenčíne a konal sa v rámci ich environmentálneho turné Stop ťažbe uránu 2009. Terchovská formácia Arzén, ktorá sa teší veľkej obľube najmä u skôr narodených, vystúpi pred headlinerom Ekofestu 2010. Tým je tento ročník česká legenda – ČECHOMOR, ktorá za svoju tvorbu získala už viacero významných ocenení ako Český lev, Anděl, či sedem platinových albumov, ktoré jednoznačne dokazujú vysoký záujem o ich tvorbu.
V rámci historicky najbohatšieho sprievodného programu budú mať účastníci opäť možnosť pozrieť si environmentálne orientované dokumentárne filmy, ktorých bude tento ročník až šesť. Premietané budú v priestoroch klubovne, ktorá sa nachádza v novej budove amfiteátra. Top film Ekofestu 2010 predstavuje úplne nový dokument – Strážca divočiny. Dvaja mladí slovenskí filmári Erik Baláž a Robert Rajchl sa v ňom rozhodli neskreslene zdokumentovať život našej najväčšej šelmy – medveďa v Tichej doline v slovenských Tatrách, ktorá patrí k posledným pevnostiam divočiny v Európe. Prostredníctvom tohto charizmatického zvieraťa – strážcu divočiny – chcú priblížiť fascinujúci svet divokej prírody, kde človek je len pozorovateľom. Po tomto filme premietneme aj krátky bonus k nemu: Prečo sa nebojím medveďov. V rámci neho nám filmári predstavia rady, ako sa zachovať pri stretnutí s medveďom. Z dielní zahraničných filmárov ponúkneme ďalšie zaujímavé dokumenty s titulmi: Prvý oceán, Nové Eldorádo, Rezervy mora a Kvapka v oceáne.
Ani tento rok nebudú chýbať besedy spojené s diskusiami na rozličné environmentálne témy a problémy a bude ich dvakrát viac. Zámerom besied je predstaviť jednotlivé environmentálne témy i poznatky a voľne o nich diskutovať. Spomínanému dokumentárnemu filmu – Strážca divočiny bude osobitne venovaná beseda, v rámci ktorej nám aspekty nielen s dokumentom spojené predstaví priamo autor filmu. Ďalšie besedy nám priblížia témy ako občianska angažovanosť, ekológia, ekonómia, slepé uličky demokracie, klimatické zmeny, ako aj odpady a súčasné problémy Slovenska.
Environmentálne vernisáže, ktoré dotvoria kolorit podujatia, patria k umeleckým zámerom festivalu. Okrem environmentálnej vernisáže fotografií tento ročník pribudne aj vernisáž plagátov a sochy. Priestor prezentovať sa dostali dva mladé talenty z Trnavy.Environmentálnu vernisáž fotografií nám predstaví mladá trnavská fotografka – Zuzana Tvarošková, ktorá napr. v súťaži Trnavský objektív v kategórii čiernobiela fotografia získala cenu za kolekciu portrétov a v kategórii farebná fotografia za kolekciu „Paríž“, ktorá bola ocenená aj v krajskom kole cenou Amfo. Mladý trnavský výtvarník, študent Fakulty výtvarných umení VUT v Brne – Martin Kochan, nám predstaví svoju vernisáž pod názvom Na zelenú nôtu. Tretiu vernisáž poskytne organizácia Greenpeace s titulom Oko oceánu a bude prezentovať špeciálne zábery z oceánu.
Tradičnou súčasťou Ekofestu budú aj v tomto roku infostánky a prezentácie ochranárskych združení a organizácií: Greenpeace, VLK, Priatelia Zeme (SPZ). Účastníci festivalu budú mať opäť možnosť bližšie sa zoznámiť s ich činnosťou, fungovaním, aktuálnymi kampaňami, prípadne ich podporiť a pod. K tretiemu ročníku sme dali vyrobiť aj oranžové Ekofest tričká s logom, obrázkom, mottom a kapelami. Aj výťažok z ich predaja bude venovaný na výsadbu ruží v meste.
PROGRAM EKOFESTU 2010:
Vystúpenia hudobných kapiel:
- 15:00 – 15:40 Delikatesa
- 15:55 – 16:35 Načo Názov
- 16:50 – 17:30 Zotrwačnosť
- 17:45 – 18:35 Totální Nasazení (CZ)
- 18:50 – 19:40 Konflikt
- 19:55 – 20:50 Davová psychóza
- 21:05 – 22:00 Arzén
- 22:20 – 23:30 ČECHOMOR (CZ)
Premietanie dokumentárnych filmov
Besedy na environmentálne témy a problémy
- 15:00 – 16:16 T. Kocsis: Nové Eldorádo
Dokumentárny film o najväčšej ekologickej katastrofe v Rumunsku.
- 16:20 – 16:50 Priatelia Zeme: Odpady a súčasné problémy Slovenska (prvá beseda)
- 16:55 – 17:25 Ing. Andrea Zlatňanská: Klimatické zmeny (druhá beseda)
- 17:35 – 18:05 Mgr. Matej Lančarič: Občianska angažovanosť (tretia beseda)
- 18:15 – 18:25 M. F. Rouveroy: Rezervy mora
Dvojdielny dokument, ktorý je presným výkladom dôvodov, prečo globálny netvor morských rezervácií je rozhodujúcim faktorom životnosti svetových oceánov. Oba príbehy rozpráva Mariela Prostrup.
- 18:25 – 18:30 V. N. Aal: Kvapka v oceáne
Úvod do najväčšej Greenpeace expedície. Príbeh rozpráva Anthony May.
- 18:40 – 19:10 Mgr. Jakub Mišák: Ekológia, ekonómia a slepé uličky demokracie (štvrtá beseda)
- 19:15 – 19:45 Ing. Erik Baláž: Strážca divočiny – beseda a diskusia s autorom filmu (piata beseda)
- 19:50 – 20:45 E. Baláž, R. Rajchl: STRÁŽCA DIVOČINY (r. 2010, prvé premietanie)
Z pohľadu prírody to nie je tak dávno, čo sa divočina rozprestierala po celej Európe. Dnes jej zostávajú posledné pevnosti. Jednou z nich je Tichá dolina v slovenských Tatrách. Jej odľahlé rokliny a čarovné pralesy sú domovom pre asi 40 medveďov, ktoré tu môžu žiť bez akýchkoľvek konfliktov s človekom. Dvaja mladí filmári sa rozhodli neskreslene zdokumentovať život tohto charizmatického zvieraťa – strážcu divočiny – a priblížiť tak fascinujúci svet nespútanej divokej prírody, kde človek je len pozorovateľom.
Upútavka k filmu: http://arollafilm.com/
- 20:45 – 20:55 + Bonus k filmu: Prečo sa nebojím medveďov
Rady, čo robiť pri stretnutí s medveďom.
- 21:00 – 22:15 J. Vurren: Prvý oceán
- 23:50 – 00:45 E. Baláž, R. Rajchl: STRÁŽCA DIVOČINY (r. 2010, druhé premietanie)
Poznámky:
- Premietanie filmov a konanie besied sa uskutoční v priestoroch klubovne, ktorá sa nachádza v suteréne novej budovy amfiteátra
- Súčasťou každej besedy bude aj otvorená diskusia
Vernisáže
- Zuzana Tvarošková: Environmentálna vernisáž (fotografie)
Mladá trnavská fotografka, ktorá v súťaži Trnavský objektív v kategórii Čiernobiela fotografia získala cenu za kolekciu portrétov a v kategórii Farebná fotografia za kolekciu „Paríž“, ktorá bola ocenená aj v krajskom kole cenou Amfo.
- Martin Kochan: Na zelenú nôtu (socha)
Mladý trnavský výtvarník, študent Fakulty výtvarných umení VUT v Brne, ktorý naposledy v Trnave predstavil svoju vernisáž s titulom Katedrály periférie.
- Greenpeace: Oko oceánu (plagáty)
Prezentácie ochranárskych združení
- Greenpeace
- VLK (lesoochranárske zoskupenie)
- Priatelia Zeme
Zmena programu vyhradená!