SPŠ stavebná nesie názov významného slovenského staviteľa Jurkoviča
Stredná priemyselná škola (SPŠ) stavebná v Trnave nesie od 1. septembra 2010 čestný názov SPŠ stavebná Dušana Samuela Jurkoviča. Osvedčenie o novom názve odovzdal pri otvorení nového školského roka riaditeľovi školy Jánovi Godálymu za účasti predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Tibora Mikuša prednosta Krajského školského úradu v Trnave Ľudovít Vanek, informoval hovorca TTSK Ivan Krajčovič.
Na slávnosti sa zúčastnili aj tri vnučky tohto významného slovenského staviteľa, Katarína Salayová Jurkovičová, Eva Jurkovičová a Táňa Jurkovičová.
„Krátky pohľad na tvorbu a život svojho deda predniesla Katarína Salayová Jurkovičová. Spomenula jeho záľubu v kameni a dreve, inšpiráciu v ľudovej architektúre a jeho osobitý štýl, ktorý sa prejavil najviac v vplyve secesie a neskôr aj funkcionalizmu na jeho tvorbu,“ priblížil Krajčovič.
Riaditeľ školy J. Godály s osvedčením o novom názve školy
Foto: Ivan Krajčovič
Predseda TTSK Tibor Mikuš vyzdvihol aj iný rozmer života tohto národného umelca. „Jeho otcom bol zakladateľ družstevníctva na Slovensku Samuel Jurkovič, strýkom Jozef Miloslav Hurban. Bol teda vplyvom rodiny aj národovcom a aj v tomto smere prekročil hranice svojej vlasti.“ Študentom preto poprial aj pocit hrdosti, že ich škola môže niesť meno takejto slovenskej osobnosti.
Tibor Mikuš spolu s Katarínou Salayovou Jurkovičovou na záver slávnosti otvorenia nového školského roka odhalili vo vestibule školy pamätnú tabuľu venovanú tejto osobnosti. Dušan Samuel Jurkovič vytvoril projekty pre viac ako sto miest a obcí bývalého Československu. Jeho tvorba sa aj po dlhých rokoch po jeho smrti (zomrel v roku 1947) objavuje v publikáciách zameraných na súčasný dizajn a architektúru. K cenným architektonickým spomienkam na jeho tvorbu v Trnavskom samosprávnom kraji patrí Spolkový a kultúrny dom (Katolícky kruh) v Skalici. Secesná budova tejto stavby z roku 1905 sa zachovala v pôvodnom stave. Pri zrode myšlienky jeho výstavby stál skalický rodák, lekár a národovec Pavel Blaho. Časť budovy bola určená pre národopisné zbierky Pavla Blahu, ktoré sa stali základom k neskoršiemu vytvoreniu múzea. Fasádu dopĺňajú mozaikové dekorácie s motívmi kresieb Mikoláša Aleša.
„Predseda TTSK slávnostne okrem tejto školy otvoril školský rok aj na ďalších trnavských školách, Strednej priemyselnej škole dopravnej a Športovom gymnáziu Jozefa Herdu,“ poznamenal Ivan Krajčovič.
Ulož ako PDF