Kraje chcú riešiť tranzitom poškodzované cesty II. a III. triedy
Ďalšie z pravidelných rokovaní Združenia samosprávnych krajov SK 8 sa uskutočnilo na Úrade TTSK 4. októbra 2010. V programe bolo naplánovaných sedem bodov. Predsedovia krajov okrem iného rokovali aj o finančnej situácii jednotlivých VÚC a prebrali i problematiku ciest II. a III. triedy v pôsobnosti krajov. „Konštatoval by som za nás, že nepriaznivá situácia v SK8 pokračuje, aj keď sa neprehlbuje prepad, ale pokračuje. Takisto je nepriaznivá situácia na cestách II. a III. triedy, neustále sú poškodzované a aj majetok občanov neoprávneným tranzitom, takže budeme opätovne žiadať o riešenie tejto problematiky,“ povedal na úvod predseda Trnavského samosprávneho kraja a zároveň predseda SK 8 Tibor Mikuš.
Župani rokovali na pôde Trnavského VÚC
Na rokovaní odzneli aj viaceré informácie, napríklad o ukončení činnosti kancelárie SK 8 v Bratislave, o stretnutí riaditeľov sociálnych odborov krajov, o výsledkoch rokovania s ministrom financií Ivanom Miklošom a o formách pomoci krajom prostredníctvom Komplexnej centrálnej záchrannej služby Gabčíkovo. „Pán riaditeľ prezentoval prvý návrh možnej spolupráce alebo bodov, v ktorých by mohli samosprávne kraje spolupracovať s Komplexnou centrálnou záchrannou službou,“ skonštatoval predseda TTSK.
Predsedovia so znepokojením zobrali na vedomie informáciu o vládnej novele zákona, ktorý pojednáva o majetku vyšších územných celkov. „Považujeme túto iniciatívu, ak bude naplnená tak, ako sme boli informovaní, za iniciatívu, ktorá zásadným spôsobom skomplikuje aj financovanie, ale aj prácu samosprávnych krajov, ale čo nás samozrejme znepokojuje, že nikto so samosprávnymi krajmi takéto iniciatívy nekonzultuje,“ vyjadril sa k problematike Mikuš. Počas rokovania bol prítomný aj splnomocnenec vlády SR pre územnú samosprávu, integrovaný manažment povodí a krajiny Martin Kováč.
Informácie poskytla Bc. Ľubica Pélyová z oddelenia komunikácie s verejnosťou Trnavského samosprávneho kraja.
Ulož ako PDF