Hasiči majú plné ruky práce s vypaľovaním tráv. Je protizákonné a škodí prírode
V stredu 9. marca zasahovali hasičské zbory na území Trnavského kraja celkom pri 23 udalostiach. Až v sedemnástich prípadoch išlo podľa slov hovorcu KR HaZZ v Trnave Ivana Peťka o zásahy k požiarom, ktoré vznikli pre vypaľovanie trávnatých porastov.
Dva takéto požiare likvidovali aj hasiči v Trnave. Dopoludnia horelo na Mikovínyho ulici, o niekoľko hodín neskôr na Nitrianskej. Požiare uhasili traja príslušníci zboru.
Ilustračné foto: fairiegoodmother.deviantart.com
Plné ruky práce s vypaľovaním tráv mali aj hasiči v Hlohovci. Len za jediný deň zápasili s ohňom dvakrát v Šulekove, rovnako dva razy v Leopolodove a raz v Pastuchove.
Za vypaľovanie porastov bylín, kríkov a stromov môže dostať fyzická osoba pokutu do výšky 331 eur. Počet takýchto požiarov stúpa najmä v jarnom období.
„Vypaľovanie starých trávnych porastov bolo v dávnejšej minulosti málo početné, čo súviselo s dôsledným obhospodarovaním všetkých pozemkov. Predpokladaný úžitok zo zbavenia sa nepotrebných suchých porastov ohňom vysoko prevyšujú škody, ktoré takéto požiare zapríčinia.
Poškodzuje sa štruktúra povrchovej vrstvy pôdy, jej odkrytím sa zvyšuje erózna ohrozenosť a umožní sa vyšší výpar i presýchanie, napomáha sa rozširovaniu odolnejších agresívnych druhov rastlín, spaľujú sa vývojové štádiá mnohých drobných živočíchov čo negatívne ovplyvňuje potravnú základňu vyšších živočíchov, a tiež zanikajú prirodzené, mnohokrát posledné útočiská organizmov, čo znižuje celkovú biodiverzitu krajiny. Plošným vypaľovaním môže dôjsť k likvidácii celých populácií menej mobilných druhov,“ upozorňuje internetový server Enviroportal.
Ulož ako PDF