Samosprávny kraj dodá mestu stromy za symbolickú cenu, spoločné riešenia chcú hľadať aj v otázke cyklotrás
Stretnutím s predstaviteľmi mesta Trnava vyvrcholila v utorok 7. júna séria diskusných schôdzok vedenia Trnavského samosprávneho kraja so zástupcami jednotlivých miest v rámci projektu Otvorená územná samospráva. Na stretnutí sa okrem predsedu TTSK Tibora Mikuša a primátora Trnavy Vladimíra Butka zúčastnili aj odborní pracovníci z oboch samospráv.
Podľa slov hovorcu Trnavského samosprávneho kraja Patrika Velšica „cieľom stretnutí je identifikovanie potrieb občanov miest a obcí a možnosti prehĺbenia vzájomnej spolupráce jednotlivých miestnych a obecných samospráv s vyšším územným celkom“.
Zľava podpredsedovia TTSK A. Hambálek a Z. Čambál, župan T. Mikuš, primátor mesta V. Butko a viceprimátori B. Stanko a K. Tibenská počas rokovania
„Tak, ako v ostatných mestách, aj v Trnave sa najširšia diskusia rozprúdila pri téme doprava. Kooperácia medzi mestom a TTSK v tejto problematike je už rozbehnutá dávnejšie, čoho dôkazom sú napríklad vybudované okružné križovatky na Nitrianskej, Trstínskej, Špačinskej či Ružindolskej, ktorá sa v momentálne pripravuje v súčinnosti oboch partnerov. Občanov trápi aj pomerne obmedzená sieť cyklotrás v meste a jeho blízkom okolí. T. Mikuš aj V. Butko sa zhodli v tom, že považujú tento problém za dôležitý a intenzívne sa ním zaoberajú. Proces však brzdí náročné vysporadúvanie pozemkov pod plánovanými cyklotrasami, ktoré by mali hviezdicovo pretínať mesto a ponúkať možnosti na výjazd z mesta na viacerých miestach. Obe samosprávy utvorili pracovnú skupinu odborníkov, ktorá sa bude zaoberať problematikou riešenia nielen cyklotrás, ale dopravou všeobecne,“ priblížil témy rokovania zástupcov mestskej a regionálnej samosprávy P. Velšic.
Spoločnú reč našli zástupcovia mesta a krajskej samosprávy pri využívaní areálov a športovísk stredných a základných škôl, ktoré by mohli slúžiť nielen školám, ale širokej verejnosti počas prázdnin či po skončení vyučovania. Samozrejme, pod dohľadom zodpovedných osôb kvôli zabezpečenia majetku či bezpečnosti osôb. Práve v týchto areáloch sa skrýva potenciál miest na športovanie či oddych.
Predseda TTSK T. Mikuš ponúkol zástupcom mesta Trnava pomoc aj pri zveľaďovaní zelených plôch v meste. „Pripomenul iniciatívu Mladé stromy pre Slovensko, v rámci ktorej sa sadia stromy po celom území kraja už štvrtý rok. Školské hospodárstvo v Piešťanoch, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK dokonca pre tento účel pestuje sadenice stromov a okrasných drevín, ktoré ponúkol kraj Trnavčanom za symbolickú cenu, čo primátor mesta vrelo privítal. Rovnako tak možnosť vystaviť predmety zo zbierok Západoslovenského múzea v mestských inštitúciách, či vyhotovenie tematických replík na skrášlenie historických častí trnavskej radnice,“ dodal.
Ulož ako PDF