Špačince si pripomenú 900. výročie prvej písomnej zmienky slávnostným programom
V sobotu 8. októbra si pripomenú v Špačinciach 900. výročie prvej písomnej zmienky o svojej obci. Najstaršia listina, v ktorej sa spomína osada Spacha (ako sa vtedy Špačince nazývali ) sa datuje k roku 1111, kedy kráľ Koloman I. spomenul Špačince v Zoborských listinách ako jednu z osád, patriacich pod Zoborské opátstvo.
Obecný úrad v Špačinciach pripravuje kultúrno – spoločenský program, ktorý otvorí o 10. hodine slávnostná svätá omša. Bohoslužbu bude celebrovať trnavský arcibiskup Mons. Róbert Bezák. Samotné otvorenie osláv sa uskutoční o 14. hodine v miestnom kultúrnom dome.
Kostol v Špačinciach, zasvätený narodeniu Panny Márie, postavili na mieste pôvodného malého kostolíka v roku 1939. Z pôvodného kostola zachovali vežu, sanktuárium a kaplnku sv. Anny. Poslednú rekonštrukciu zažil v roku 1997.
Foto: Marián Vajdečka / špačince.sk
„Súčasťou osláv bude aj udeľovanie ocenení Čestný občan, Cena obce Špačince a Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu obce Špačince významným osobnostiam, pochádzajúcim z našej obce. V rámci programu tiež pokrstíme publikáciu nazvanú Slovník špačinského nárečia, ktorej autorom je rodák a náš občan Mgr. Milan Čerešňák,“ priblížil starosta obce Július Zemko.
V rámci kultúrneho programu vystúpia rodáci a obyvatelia Špačiniec – harmonikár Ján Habala, speváci Bystrík Červený, Idka Glembová, folklórne spevácke duo Dorotkovci, heligonkár Štefan Bašovský, country skupina Návrat a folklórny súbor Špačinčanka.
V nedeľu 9. októbra po druhej sv. omši sa uskutoční pietna spomienka na dona Jozefa Štrečanského, kňaza saleziána a hudobného skladateľa pri pamätnej tabuli, umiestnenej na miestnom kostole. Špačinčania budú tiež spomínať na svojich padlých pri pamätníkoch z I. a II. svetovej vojny.
„Kultúrny program je venovaný všetkým súčasným obyvateľom, ale aj tým, ktorí v našej obci už nebývajú, ale radi sa sem vracajú. Srdečne pozývame každého, kto má k Špačinciam pozitívny vzťah,“ uzatvára J. Zemko.
Ulož ako PDF