Hasiči vlani zaznamenali najväčší počet udalostí za posledných 11 rokov
Hasiči v Trnavskom kraji zasahovali v roku 2011 pri 2908 udalostiach. Ide o najvyšší evidovaný počet za posledných jedenásť rokov.
Z celkového počtu udalostí hasiči na území Trnavského kraja zasahovali pri 1346 požiaroch, 651 zásahov bolo technického charakteru, absolvovali 781 výjazdov k dopravným nehodám a 58-krát riešili ekologické zásahy. V štatistikách evidujú aj 72 planých poplachov.
„V minulom roku sme riešili zvýšený počet požiarov, najvyšší od roku 2006. Za úlohu sme mali aj reorganizáciu operatívneho riadenia Integrovaného záchranného systému či riešenie rekonštrukcií hasičských staníc na území kraja z prostriedkov európskych fondov. Za zmienku stojí skutočnosť, že v roku 2011 klesla požiarovosť v bytoch a zaznamenali sme najnižšie materiálne škody spôsobené požiarmi za posledných šesť rokov,“ zhrnul uplynulých dvanásť mesiacov z pohľadu Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Trnave jeho riaditeľ Vladimír Mrva.
Hasiči hodnotili rok 2011 na tlačovej besede. Tretí sprava riaditeľ V. Mrva
V porovnaní s rokom 2010 vzrástol počet výjazdov o 256, hasiči zaznamenali nárast požiarovosti až o 403 prípadov. Najvyššiu zásahovosť evidujú štatistiky v mesiacoch marec, august a september.
„Teší nás dlhodobá priazeň verejnosti. Hasičský zbor patrí dlhodobo medzi najdôveryhodnejšie inštitúcie na Slovensku. Škoda len, že rovnakú priazeň nepociťujeme aj zo strany štátneho rozpočtu. Napriek stále narastajúcemu počtu povinností a kompetencií či finančných nárokov zostáva financovanie zboru už niekoľko rokov na nezmenenej úrovni,“ skonštatoval trnavský krajský šéf.
V Trnavskom kraji pracuje na plný úväzok približne 360 hasičov. Podľa slov vedúcej osobného úradu KR HaZZ v Trnave Oľgy Pitekovej tabuľkové miesta sa priebežne darí zapĺňať. „O prácu v hasičskom zbore je záujem. Uchádzači si však musia uvedomiť, že kritériá prijatia, či už z pohľadu minimálneho dosiahnutého vzdelania, fyzickej či psychologickej pripravenosti, sú náročné. Nie každý môže v zbore pracovať,“ pripomenila.
Podľa slov Vladimíra Mrvu ideálny stav by nastal, ak by mohli na území Trnavského kraja zamestnávať asi o 50 ľudí viac. „Najmä na menších staniciach sa stretávame s problémom priveľkej vyťaženosti našich ľudí,“ dodal.
Najčastejšou príčinou vzniku požiarov vo viac ako polovici prípadov bola nedbalosť a neopatrnosť. Celkové škody sa na území kraja vyšplhali na 3,1 milióna eur. Uchránené hodnoty predstavovali sumu 38,5 milióna eur. V okrese Trnava vlani horelo 344-krát so škodami vo výške 994-tisíc eur.
Krajskí hasiči vykonali v minulom roku 770 protipožiarnych kontrol vo firmách a podnikateľských objektoch. Celkovo zistili 6998 nedostatkov. Viac ako 5100 z nich boli nedostatky technického charakteru.
„V roku 2012 okrem bežnej kontrolnej činnosti zameriame svoju pozornosť na objekty skolaudované v rokoch 2006-2011. Sústredíme sa na súlad schválenej dokumentácie s reálnym stavom,“ upozornil vedúci oddelenia požiarnej prevencie Róbert Simeonov.
Ulož ako PDFNAJ roku 2011 KR HaZZ v Trnave:
– najväčšie množstvo techniky bolo využité pri požiari skládky v Pastuchove v okrese Hlohovec (45 vozidiel)
– zásah s najväčšou škodou – výbuch a požiar v Paroplynovej elektrárni v Malženiciach (400-tisíc eur)
– plošne najväčší požiar bol v Horných Zeleniciach. Zasiahnutá plocha dosiahla 1 mil. metrov štvorcových
– najväčší počet nasadených hasičov: 192 pri požiari skládky v Pastuchove
– časovo najdlhší zásah bol rovnako v Pastuchove, trval 163 hodín
– najstaršia zásahová technika: Praga V3S, vyrobená v roku 1972, slúži v Senici