Protest Gorila prilákal do centra Trnavy 250 ľudí
Protestu Gorila sa v piatok na Trojičnom námestí zúčastnilo približne 250 Trnavčanov. Za organizátorov rečnili Mojmír Kovář, aktivista Jozef Kozoň, Dominik Katona a Ladislav Krnáč.
Pri mikrofóne sa vystriedalo aj zopár ľudí z publika, medzi nimi aj Marián Mišún z nacionalistického hnutia Naše Slovensko. Podporiť ho prišlo aj ďalších asi 50 prívržencov hnutia.
„Nie sme žiadna politická strana. Členovia politických strán, ktorí na Slovensku vládnu, sú zločinci. Je ich päťtisíc a rozkazujú piatim miliónom. To jednoducho nie je možné,“ vyhlásil bývalý poslanec československého Federálneho zhromaždenia v rokoch 1989-90 Mojmír Kovář. „Bol som pri tom, keď bola z ústavy vypustená vedúca úloha Komunistickej strany. Dnes je situácia taká, že na Slovensku vládne vedúca úloha parlamentných strán. Zhlukujú sa tu všelijakí šuplikanti a robia z občanov otrokov. To je neprípustné,“ dodal Kovář a pripomenul, že Gorila je podľa jeho slov duchovným a morálnym problémom, nie vecou peňazí.
Organizátori protestu slovami Dominika Katonu poukázali na potrebu zavedenia priamej demokracie na Slovensku. Požadujú napríklad, aby zmeny v ústave mohli byť realizované výlučne iba prostredníctvom referenda, aby poslanci boli volení v jednomandátových obvodoch ako fyzické osoby, pričom stranícke kandidátky sú neprístupné, cez priamu demokraciu chcú nastoliť právo odvolávať volených zástupcov kedykoľvek v priebehu ich mandátu. Voliči musia mať podľa Katonu tiež mať právo vyvolať referendum o akejkoľvek otázke.
„Prostredníctvom petície Za lepšie Slovensko žiadame prezidenta Slovenskej republiky, aby sa zúžila trestnoprávna imunita poslancov národnej rady len na hlasovanie a výroky v NR SR, žiadame zaviesť protikorupčné opatrenia, znížiť zákonom stanovený počet podpisov potrebných na vyhlásenie referenda zo súčasných 350-tisíc na 150-tisíc, rovnako žiadame zrušiť minimálnu potrebnú účasť pre platnosť referenda z 50 percent na nula percent. Na záver – chceme dosiahnuť, aby výsledky referenda mali silu ústavného zákona, ktorý bude možné zmeniť len ďalším hlasovaním v referende,“ zhrnul požiadavky organizátorov protestu Gorila D. Katona.
Od aktuálnej politickej situácie sa téma protestu občas zvrtla aj úplne inde – hovorilo sa včelároch, cyklotrasách alebo spaľovni v Smoleniciach.
Podľa viacerých názorov prítomných protest nemal čím zaujať pre absenciu jasne a zrozumiteľne prezentovaných myšlienok. „Neviem, o čom to dnes je. Prišla som podporiť myšlienky, ktoré zaznievali v Bratislave, ale toto je slabota,“ konštatovala tridsiatnička Marika.
Podobný názor mali aj ďalší z prizerajúcich. „Zaznelo tu veľa slov, ale nejako sa organizátorom vymkla ústredná téma. Celý protest je taký nesúrodý a bez koncepcie. Jednoducho tomu chýba šťava,“ konštatoval päťdesiatnik Štefan.
Ulož ako PDF