Požiare na Trnavských rybníkoch by chránené vtáctvo ohroziť nemali
Požiare, ktoré sa minulých dňoch rozhoreli v chránenom vtáčom území Trnavské rybníky, nebudú mať vážne dopady na tamojšiu faunu a flóru.
Mnoho z chránených druhov vtákov podľa slov ornitológa Jána Dobšoviča z organizácie Watching.sk na naše územie zatiaľ nepriletelo, ďalšie druhy, ktoré už hniezda, využívajú iné druhy hniezdisk ako sú trstiny.
„Trnavské rybníky sú významným hniezdiskom pre kaňu močiarnu, hrdličku poľnú či bučiarika močiarneho. Všetky tieto vtáky hniezdia v trstinách, no v tomto čase sa na našom území ešte nenachádzajú. Rybárik hniezdi v svahoch, drozdy v korunách stromov, preto by tiež nemali byť pre vzniknuté požiare ohrozené,“ hovorí Ján Dobšovič.
Otázkou je, ako dlho potrvá, kým sa vodné rastliny a trstiny z následkom požiarov spamätajú. „Z hľadiska biotopu bude dôležité, či trstina dokáže vyrásť v priebehu povedzme jedného mesiaca. V prípade, že sa vegetácia dokáže spamätať, tak pre vtáky nebude problémom bezpečne zahniezdiť,“ myslí si Dobšovič.
Oheň spálil vegetáciu na ploche približne 800 x 400 m
Negatívny dopad požiarov môže byť zaznamenaný v prípade obojživelníkov, plazov či hmyzu, ktoré predstavujú pre vtáky zdroj potravy.
Na druhej strane, spaliny po požiaroch môžu priniesť do pôdy nové živiny.
Na Trnavských rybníkoch v Kamennom mlyne horelo v ostatných týždňoch najmenej trikrát, z toho dva požiare boli väčšieho rozsahu. Celkovo je poškodené územie na ploche približne 800 x 400 metrov.
Podľa hasičov boli požiare zapálené úmyselne. Zatiaľ posledný požiar ohrozil aj chatky a záhrady na východnom okraji rybníkov. Šíriaci sa oheň napokon zastavili hasiči približne 20 metrov od záhrad.
Fotogaléria – Dva dni po požiari: