Archeológovia ukončili výskum pod budúcim parčíkom. Získali nové a cenné poznatky
Archeologický výskum, ktorý prebiehal od začiatku mája v priestoroch bývalého parkoviska na Hornopotočnej ulici, je ukončený.
Archeológovia vykopali na pozemku tri sondy, prostredníctvom ktorých sa dostali k stavebným základom a pivničným priestorom troch meštiackych domov.
Pred samotnou výstavbou parčíka zasypú vykopané sondy, terén zarovnajú a odhrnú približne 60 centimetrovú vrchnú vrstvu zeminy bývalého parkoviska. Následne dôjde k inštalácií inžinierskych sietí pod budúcim Univerzitným parčíkom a navezeniu novej vrsty zeminy.
„V týchto priestoroch kedysi stáli tri meštianske domy, v jednom z nich bola koncom stredoveku hrnčiarska dieľňa. V severovýchodnej časti pozemku sme objavili najstaršiu murovanú architektúru tejto lokality z prvej polovice 14. storočia. Ďalšie obydlia, ktoré tu v minulosti stáli, pochádzajú z neskorého stredoveku,“ vysvetil archeológ Jozef Urminský.
Jozef Urminský študuje základy bývalého meštiackeho domu
Dva mesiace trvajúci výskum ukázal, že v časoch založenia v 13. storočí ležalo mesto o takmer tri metre nižšie ako v súčasnosti.
„Úroveň terénu v čase založenia mesta Trnava bola približne o 2,5 metra nižšie. Postupom času sa terén zdvíhal, pravdepodobne aj z dôvodu, že kedysi tadiaľto tiekol potok. Na jednej zo zachovaných drevených konštrukcií sme jasne pozorovali stopy po naplaveninách a zatápaní vodou. Aj preto vtedajší stavitelia radikálne navýšili terén, do ktorého založili stredoveké múry,“ prezentuje časť dosiahnutých poznatkov výskumu J. Urminský.
Výsledky výskumu na Hornopotočnej chcú archeológovia prezentovať prostredníctvom informačnej tabule
K detailnému skúmaniu pivníc a podložia historických stavieb sa archeológovia zatiaľ nedostali. Výstavba parčíka však lokalitu z pohľadu archeológov definitívne nepoškodí, preto Urminský vyjadril nádej, že v budúcnosti sa do týchto priestorov ešte vrátia.
„Je trošku na škodu, že projekt parčíka predbehol tento prieskum. Viem si predstaviť, že nové objavy mohli byť náznakovo zakomponované priamo do parčíka, aby mohli ľudia na vlastné oči počas prechádzky vidieť, kde kedysi stále historické domy. Verím, že sa podarí osadiť aspoň informačný panel, ktorý bude o získaných znalostiach informovať verejnosť,“ doplnil.
Realizáciu Univerzitného parčíka plánuje mesta Trnava začať v letných mesiacoch. Prosredníctvom elektronickej súťaže už vybralo dodávateľa stavebných prác. Ten by mal začať s prácami hneď po podpísaní zmluvy.
FOTOGALÉRIA: