Tisíce ton odpadu neskončia na skládke, vyrobia z neho alternatívne palivo
Investíciu za 3,2 milióna eur spustili do prevádzky v areáli skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste.
Vďaka modernej technológii spracovania odpadov sa podľa slov konateľa spoločnosti .A.S.A Trnava Ľudovíta Púčeka zmení ročne približne 40-tisíc ton komunálneho odpadu, ktorý doteraz končil v skládke, na tuhé alternatívne palivo.
V prípade plného využitia zariadenia je možné spracovať až približne 40 percent všetkého odpadu, ktorý putuje na skládku.
Prostriedky na realizáciu projektu vo výške 95 percent celkovej investície získalo mesto Trnava z európskych fondov. V novej prevádzke našlo prácu päť ľudí.
„Konečný produkt zariadenia, teda palivo vyrobené z komunálneho odpadu, v súčasnosti odoberá cementáreň v Rohožníku,“ uviedol Ľ. Púček.
Primátor Vladimír Butko pripomenul, že hlavný efekt prevádzkovania technológie tkvie v skutočnosti, že množstvo odpadu neputuje na skládku, ale príde k jeho opätovnému využitiu.
„Vďaka tomu sa predĺži čas prevádzkovania skládky o niekoľko rokov. Plánovaná životnosť je 27 rokov, v súčasnosti je skládka približne v polovici životnosti,“ poznamenal Butko a pripomenu, že úspešné spustenie tohto projektu podčiarkuje skutočnosť, že nakladanie s odpadmi radí Trnavu medzi lídrov v rámci Slovenska.
Hlavnou zložkou paliva vyrobeného na Zavarskej ceste budú textilné látky, vlákna, papier, zmesové plasty, pet fľaše, drevo a drevené materiály upravené na častice veľkosti maximálne 40 mm.
Súčasťou vstupného materiálu nebudú nebezpečné druhy odpadov ako žiarivky, akumulátory, vyradené elektronické zariadenia, a pod. Počas výrobného procesu budú z odpadu vyseparované organické zložky, ktoré môžu byť skompostované. Vyseparované budú aj kovy a kovové zlúčeniny, plochý papier, kartóny, textílie či fólie, ktoré poputujú na recykláciu.
Na Slovensku fungujú v súčasnosti ďalšie dve podobné zariadenia v Zohore a Žiline.
Ulož ako PDF