Poslanci budú rozhodovať o predaji Prachárne verejnou súťažou
Formou verejnej obchodnej súťaže pripravuje mesto predaj objektu Prachárne v centre Trnavy.
Podmienky a vyhlásenie súťaže majú schvaľovať poslanci na mestskom zastupiteľstve v utorok 25. septembra.
Nehnuteľnosť má podľa aktuálneho znaleckého posudku hodnotu 594-tisíc eur. Z toho samotný objekt, ktorý je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a v minulosti slúžil aj ako sklad pušného prachu a materiálu na delové gule, ocenil znalec na 458-tisíc eur, pozemky s rozlohou 490 metrov štvorcových ohodnotil na 136-tisíc eur.
Minimálna cena, ktorú budú musieť ponúknuť prípadní záujemcovia o kúpu Prachárne, je suma totožná so znaleckým posudkom, teda 594-tisíc eur.
Budova na rohu Hlavnej a Radlinského ulici je už štyri roky prázdna
Trojpodlažný objekt so suterénom a obytným podkrovím, pôvodom z prelomu 15. a 16. storočia, je štyri roky nevyužívaný. Nehnuteľnosť je v nevyhovujúcom technickom stave a jej uvedenie do prevádzkyschopného stavu si vyžiada komplexnú a finančne nákladnú rekonštrukciu.
Doteraz posledný nájomca objektu, spoločnosť Pracháreň, s.r.o., užívala priestory v rokoch 2003 až 2008. Podľa informácií spoločnosti TT – Komfort, ktorá objekt spravuje, dlh na nájomnom dosiahol ku dňu ukončenia nájomného vzťahu 70-tisíc eur. Mesto firmu zažalovalo na súde, vymožiteľnosť priznanej pohľadávky exekučnou cestou je však prakticky nemožná. Spoločnosť už reálne nefunguje a jej konateľom bola len dosadená osoba.
Mesto Trnava ponúka dlhodobo na predaj viac ako dvadsať historických objektov v centre mesta. Sú však v zlom technickom stave, vyžadujú si rozsiahle, časovo aj technicky náročné rekonštrukcie. Navyše cena nehnuteľností stanovená znaleckými posudkami je veľmi vysoká. Aj preto sa v minulosti investori o kúpu týchto budov prakticky nezaujímali.
Výnimkou je nedávny úspešný predaj nehnuteľností na Štefánikovej ulici a Trojičnom námestí, ktoré vo verejnej súťaži na jar 2012 kúpil trnavský rodák, úspešný slovenský podnikateľ a zakladateľ softvérovej firmy Eset Miroslav Trnka.
Ulož ako PDF