Pohľadnice Trnavy odišli do sveta s portrétom Bernoláka
Novú poštovú známku s portrétom kňaza a jazykovedca Antona Bernoláka inaugurovali v stredu 3. októbra v priestoroch Spolku svätého Vojtecha v Trnave.
Prvé známky sa dostanú do sveta práve na pohľadniciach Trnavy, kde ich nalepili primátor Vladimír Butko, riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Vendelín Pleva, rytec František Horniak a Martin Vančo zo Slovenskej pošty.
Známka s nominálnou hodnotou 1,10 eura vyšla v náklade 50 – tisíc kusov presne v deň 250. výročia od narodenia Bernoláka.
Ešte pred samotným uvedením známky pribudol veniec k známemu trnavskému Bernolákovmu pamätníku z autorskej dielne sochára Jána Koniarka. Bernolák je známy ako prvý kodifikátor spisovného jazyka, za jeho základ si zvolil západoslovenské nárečie. Bernolákovčina sa neujala ako celonárodný spisovný jazyk, mala však význam pre ďalšie formovanie slovenského jazyka.
S Bernolákom je spojené aj založenie Slovenského učeného tovarišstva, v ktorom zastával miesto správcu a riaditeľa.
Anton Bernolák sa narodil 3. októbra 1762 v Slanici na Orave v zemianskej rodine. Po gymnaziálnom štúdiu v Ružomberku a v Bratislave sa orientoval na povolanie kňaza.
Teológiu študoval na trnavskom seminári, vo Viedni a na bratislavskom generálnom seminári teologické štúdia zakončil roku 1787.
Ako kňaz pôsobil v Čeklísi (dnešné Bernolákovo), od roku 1791 bol tajomníkom vikariátu v Trnave a od roku 1797 farárom v Nových Zámkoch. Zomrel 15. januára 1813 v Nových Zámkoch.
Text a foto: (mach)
Ulož ako PDF