Pozorovania neznámych objektov aj najväčšieho dopravného lietadla nad nočnou Trnavou
Milí Trnavčania, možno vás informácie uvádzané v mojej správe prekvapia, možno zaskočia, ba podaktorých i zamrazia, no pokladám za dôležité vám o tom napísať.
V stredu 5. decembra 2012 som pri návrate z mesta domov vo večerných hodinách – bolo presne 20:25 hod., pred Mestským amfiteátrom v Trnave registroval letieť z kurzu cca 040 stupňov (NNE) – teda zo smeru miestnej časti Kopánka – formáciu neznámych lietajúcich objektov.
Leteli smerom na Bratislavu, avšak zhruba nad futbalovým štadiónom Spartaka Trnava, v miernej pravotočivej zákrute, menili kurz na cca 270 stupňov (W), rýchlo, prudko a nehlučne stúpali, až vo výšky cca 1500 – 1800 metrov, kde náhle zmizli (zhasli). V čase pozorovania bola oblačnosť 6/8 výškových mrakov so základňou v cca 2200 metroch, vietor bol mierny, severný.
Výšku letu objektov som vo fáze približovania sa ku mne odhadoval na cca 250-280 metrov nad terénom a pri prelete nado mnou som odhadol aj rýchlosť letu na cca 350-400 km/h, pričom priemer objektov bol cca 15-20 metrov.
Najprv absolútne nehlučne preletela formácia troch objektov, medzi ktorými mohol byť horizontálny rozostup cca 80 – 100 metrov. Po krátkom, asi 20 sekundovom intervale a s identickými parametrami letu nasledovala ďalšia dvojica letiacich objektov. A potom v rovnakých intervaloch prileteli ďalšie štyri objekty, avšak už samostatne, pričom spolu ich bolo deväť. Objekty mali kruhový, či guľový tvar (toto nebolo možné na nočnej oblohe možné rozoznať) a vyžarovali jasné žlto-červené svetlo do všetkých strán.
Tri objekty letiace vo formácii za sebou. V dolnej časti fotografie je lampa pouličného osvetlenia oproti Mestskému amfiteátru v Trnave
FOTO: L. Hauser, 5.12.2012 o 20:25 hod.
A nasledujúce dva objekty
FOTO: L. Hauser, 5.12.2012 o 20:26 hod.
Tie isté objekty, ale v inej formácii
FOTO: L. Hauser, 5.12.2012 o 20:26 hod.
Rovnako ako ja tieto objekty pozorovalo i viacero náhodných okoloidúcich ľudí spolu so mnou, no mám informácie, že v priamo v meste ich zaregistrovalo oveľa viac náhodných pozorovateľov.
Pre úplnosť dodávam, že sa venujem dlhé roky lietaniu a letectvo je zároveň i mojím koníčkom, takže moje odhady pokiaľ ide o veľkosť, tvar, smer, výšku a rýchlosť letu objektov sú s presnosťou na cca 90% (čo je môj subjektívny odhad). Toto však nie je prvý prelet takejto formácie nad nočným mestom.
Veľmi podobnú formáciu, navyše s rovnakými parametrami letu, mohli Trnavčania registrovať 3. októbra 2012 o 19:25 hod., kedy ich podľa mojich informácií tiež videlo dosť pozorovateľov, ale informáciu o tomto podivnom úkaze som nezachytil v žiadnom masovokomunikačnom médiu.
Vtedy bolo tých objektov osem. V priebehu uplynulých troch rokov som mal ja osobne päť podobných pozorovaní, pričom v troch prípadoch išlo o samostatne letiace objekty a pri ďalších dvoch pozorovaniach leteli dvojice objektov. Len v jednom prípade sa od veľkého objektu náhle oddelil oveľa menší objekt, ktorý ho niekoľkokrát rýchlo obletel a potom náhle odletel opačným smerom letu, akým priletel hlavný objekt.
Vždy išlo o nízko letiace kruhovité, či guľovité telesá vyžarujúce jasné a silné žlto-červené svetlo, boli rýchle, obratné a nehlučné. Od iných pozorovateľov mám ale informácie, že v lete tohto roku (2012) letela nad našim mestom v noci formácia štyroch kruhových objektov, pričom prudko a náhle menili trajektóriu letu i pozíciu v letiacej skupine.
O tomto pozorovaní existuje aj digitálny záznam. Ja osobne som o vlastných pozorovaniach podával správy do tlače, tak ako to robím i teraz. Zároveň prikladám aj tri fotografie, ktoré sú žiaľ nízkej kvality, pretože som ich urobil staručkým mobilom Nokia 6300 s rozlíšením 2 megapixely.
Na tomto mieste teraz nechcem polemizovať o aké objekty, akého pôvodu a za kým účelom lietajú nad našim mestom, či územím, aj keď mám na to svoj vlastný názor. To nechám na posúdení čitateľov, pretože predpokladám, že tak ako v predchádzajúcich prípadoch bude Veliteľstvo vzdušných síl SR, či Oblastné riadenie letovej prevádzky na letisku Bratislava/Štefánik a nakoniec i naše hlavné masmédia mlčať…
Preto tento článok na rozdiel od predchádzajúcich adresujem v tomto prípade aj regionálnym médiám vo viere, že ich nezataja, či neskreslia.
Pre zaujímavosť dodávam, že Trnavčania môžu počas celej zimy – až do marca 2013 pri jasnej oblohe pozorovať aj ďalší, veľmi zaujímavý lietajúci objekt nad našim mestom.
Len málokto tuší, že im nad hlavami vo výške cca 11 500 metrov dvakrát cez deň prelieta najväčšie dopravné lietadlo na svete – dvojposchodový Airbus A380, s váhou okolo osemsto ton a s prepravnou kapacitou podľa modifikácie až 850 cestujúcich.
Pristávajúci obor A380 na letisku Zurich-Kloten
Ilustračné foto: Fabian Monsch, planespotters.net
Ide o pravidelnú linku leteckej spoločnosti Singapore Airlines letiacu zo Singapúru do Zurichu a späť. Ráno lietadlo letí nad našim mestom krátko po šiestej hodine hodine a jeho pristátie je možné v Zurichu naživo sledovať prostredníctvom webovej kamery okolo siedmej hodiny.
Linka odlieta späť do Singapúru približne o 10:45 hod. Približujúceho sa letiaceho obra je možné pri dobrej dohľadnosti zhliadnuť vo výšku už nad Viedňou, ako letí smerom na naše mesto, nad ktorým prelieta o cca 11:20 hod.
Za motormi lietadla sa tiahnu štyri výrazné kondenzačné pruhy. Čas letu však uvádzam orientačný, ba niekedy je linka odklonená letovými dispečermi ponad územie severného Maďarska. Presný pohyb lietadla je však možné online sledovať na webovom radare.
Trajektória letu lietadla A380 zo dňa 06.12.2012, čas 06:56, kde je vidieť i jeho pohyb južne od Trnavy. Lietadlo, označené červeno sa na obrázku nachádza niekoľko kilometrov južne od Zurichu, len niekoľko minút pred pristátím.
Reprofoto: L. Hauser / flightradar24.com
Linka letiaca zo Singapúru má označenie SQ346 a linka letiaca z Zurichu má označenie SQ345. A verte, že ide o impozantný pohľad, neporovnateľný s bežnými Boeingami 737.
Pre úplnosť prikladám i zopár fotografií a taktiež adresujem veľkú prosbu čitateľom tohto článku, aby mi o neznámych lietajúcich objektoch nad Trnavou, či okolím podali vlastné svedectvo prostredníctvom e-mailu (hauser.ladislav@gmail.com) alebo Skype: Hauser Ladislav.
Ing. Ladislav Hauser
Ulož ako PDF