Vychádza publikácia Trnava v rokoch 1939-1989
Na knižný trh prichádza v týchto dňoch zborník „Trnava v rokoch 1939 – 1989“.
Publikácia sumarizuje poznatky vedeckej konferencie s rovnakým názvom, ktorá sa uskutočnila na pôde trnavskej radnice v apríli minulého roka.
Konferencia organizovaná Ústavom pamäti národa v spolupráci s Trnavskou univerzitou v Trnave a mestom Trnava bola priamo venovaná bohatej histórii jedného z najvýznamnejších slovenských miest.
„Trnava ako centrum kultúrneho, spoločenského i cirkevného života, ktorým bola nielen v 20. storočí, si zaslúži, aby sa po viac ako dvadsať rokoch od pádu totalitného režimu a nástupu nových snáh o nové nazeranie na jej dejiny, pohľad na udalosti, osobnosti či fakty nedávnej minulosti, v minulosti často zahmlievaný a tendenčne spracovaný, zobjektivizoval,“ vysvetľuje zostavovateľ zborníka, historik Ústavu pamäti národa Peter Sokolovič.
Podľa jeho slov viac ako štyridsať rokov trvania totalitného režimu nedovoľovalo nazrieť na dejiny, respektíve na mnohé rozhodujúce dejinné udalosti v mnohých prípadoch objektívne.
Brigáda na dnešnej Hlbokej ulici
ILUSTRAČNÉ FOTO: archív Juraja Hlobena
„Pravda bola často tá, ktorú určovala vládnuca moc. Tá rozhodovala, akým spôsobom sa interpretovali dejiny, charakter predchádzajúceho, ale aj súčasného režimu. Aj z toho dôvodu sa autorský kolektív zborníka podujal vniesť nové impulzy do interpretácie slovenských regionálnych dejín. Jednotliví autori sa v zborníku snažia nielen nazerať na rozličné témy z nového uhla pohľadu, ale tiež priniesť nové témy, nové impulzy, o ktorých sa bolo v minulosti takmer nemožné otvorene vyjadrovať,“ konštatuje.
Autorský kolektív v zborníku „Trnava v rokoch 1939 – 1989“ inovatívnym spôsobom hodnotil významné medzníky v regionálnych dejinách, pohľad na represívny aparát, snahy o vyrovnanie sa vládnej moci s politickými oponentmi či vplyv totality na bežný život ľudí v meste, mnohé z nich nájdu na jeho stranách svoje miesto.
Publikácia ponúka odbornej i laickej verejnosti široké spektrum tém, ktoré pomôžu dotvoriť mozaiku o bohatej histórii mesta, a tým aj Slovenska.
„Je samozrejmé, že na takomto krátkom mieste nemohol autorský kolektív vyčerpať všetky problematiky uvedeného obdobia. Ambíciou konferencie a rovnomenného zborníka nebolo komplexné zhodnotenie problematiky trnavských dejín 20. storočia. Bolo ňou najmä hlbšie zanalyzovanie vybraných aspektov, ktoré budú skôr doplnením či rozšírením obrazu o histórii mesta, o jeho živote a osobnostiach,“ doplnil Peter Sokolovič.
Ako dodal, zostáva veriť, že tento významný počin budú nasledovať ďalšie, ktoré opäť posunú latku slovenskej historiografie venovanej dejinám Trnavy o niečo vyššie.
Zborník, ktorý začne ÚPN distribuovať záujemcom od začiatku februára, si môžete objednať e-mailom na adrese distribucia@upn.gov.sk.
Obálka zborníka