Na Sviečkovú manifestáciu spomínala v Trnave aj „pani v modrom“
Spomienkové stretnutie pri príležitosti 25. výročia Sviečkovej manifestácie sa v piatok konalo pri Pamätníku nespravodlivo prenasledovaných v Trnave.
Zúčastnila sa ho aj žena, ktorú vtedajšie bezpečnostné zložky v snahe zadržať ju označovali ako „pani v modrom“.
Ľudmila Tollarovičová z Ružindola v ten večer, kedy televízia preventívne vysielala Angeliku a vodiči polievacích vozidiel bratislavských Technických služieb dostávali dvesto korún a nové montérky za kropenie účastníkov manifestácie, dala príslušníkom Verejnej bezpečnosti zabrať.
Účastníci spomienkového zhromaždenia položili veniec k Pamätníku nespravodlivo prenasledovaných
FOTO: PAVOL MACHOVIČ
Medzi účastníkov trnavskej spomienky prišiel aj predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák a nechýbali ani dôležití aktéri manifestácie František Vikartovský a Július Brocka, ktorí 25. marca 1988 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave zastúpili vtedajšou Verejnou bezpečnosťou zatknutých hlavných organizátorov.
Na Ľudmilu Tollarovičovú, vtedy ešte Heribanovú, sa vtedajšie bezpečnostné zložky počas manifestácie zvlášť zamerali.
Podľa spomienky terajšieho poslanca parlamentu Jozefa Mikloška bola veľmi aktívna, nebojácna, bez váhania sa postavila do cesty striekajúceho auta.
Ľudmila Tollarovičová, ktorú Verejná bezpečnosť počas Sviečkovej manifestácie premenovala na „pani v modrom“
FOTO: PAVOL MACHOVIČ
„Prvýkrát ma asi traja – štyria natlačili do auta. S prekvapením som zistila, že dvere na druhej strane nie sú zaistené a tak sa mi podarilo utiecť,“ zaspomínala si na zásah Verejnej bezpečnosti Tollarovičová.
Rozhodla sa pokračovať v manifestácii, po jej skončení ju zadržali druhýkrát. Odviedli ju na oddelenie k Dvom levom, kde ju vypočúvali, neskôr ju čakal súd.
Účastníci piatkovej spomienky položili veniec k Pamätníku nespravodlivo prenasledovaných a vyslovili presvedčenie, že historické vystúpenie slovenských veriacich proti socialistickej moci neupadne do zabudnutia.
Bratislavská Sviečková manifestácia z 25. marca 1988 vstúpila do dejín ako jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu.
Kňaz František Vikartovský odštartoval 25. marca 1988 Sviečkovú manifestáciu modlitbou
FOTO: PAVOL MACHOVIČ
Manifestáciu za náboženské slobody a ľudské práva zorganizovali ľudia z tajných a vtedajšou mocou prenasledovaných katolíckych spoločenstiev. Požadovali vymenovanie katolíckych biskupov pre neobsadené slovenské diecézy, úplnú náboženskú slobodu a tiež dodržiavanie ľudských práv.
(mach)
VIDEO: Archívne zábery policajného zásahu z marca 1988
Pani v modrom sa objaví v zábere v čase 3:35 min