SFZ schválil pre trnavský klub na výstavbu City-Areny 13 miliónov eur
Najväčší podiel z peňazí Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky vo výške 45 miliónov eur, určeného na financovanie rekonštrukcie, modernizácie a budovania futbalových štadiónov v 21 mestách na Slovensku, získala Trnava.
V horizonte desiatich rokov môže FC Spartak Trnava pre projekt výstavby novej City Areny – Štadióna Antona Malatinského čerpať zo štátneho rozpočtu prostriedky vo výške 13 miliónov eur, informoval PR a event manažér Spartaka Marek Ondrejka.
Rozhodli o tom v piatok 12. júla 2013 delegáti mimoriadnej konferencie Slovenského futbalového zväzu v Banskej Bystrici. SFZ sa vďaka štátnej podpore má stať 40-percentným akcionárom spoločnosti City-Arena.
„Schvaľovanie návrhu rozdelenia finančných prostriedkov na rekonštrukciu, modernizáciu a výstavbu štadiónov v banskobystrickom hoteli Lux sprevádzala pozoruhodná jednota delegátov. Z 83 prítomných za projekt hlasovalo 82 a proti bol len jeden,“ vyhlásil SFZ na oficiálnej internetovej stránke.
Zo slávneho futbalového stánku zostali už len fragmenty. Búranie zakrátko čaká aj južnú tribúnu
Najväčšiu dotáciu pre svoje štadióny získali po Trnave Žilina – 4,5 milióna a Košice – 4 milióny eur.
Štát podporí z inej rozpočtovej kapitoly aj výstavbu Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli v Bratislave maximálne čiastkou 27,2 milióna eur.
„Som veľmi rád, rok a pol sme na tomto projekte pracovali, presviedčali. Tento rok považujem za absolútne kľúčový, na konci dotiahnutého projektu budeme mať tri národné štadióny v Bratislave, Trnave a Žiline, za ktoré sa nebudeme musieť hanbiť a budeme môcť byť hrdí. Zrekonštruované štadióny diváka pritiahnu, vytvoria mu primeraný komfort, s pohodlným sedením, strechou nad hlavou, sociálnym zariadením, bezproblémovým občerstvením,“ vyhlásil na konferencii šéf SFZ Ján Kováčik.
O vyčlenení prostriedkov štátneho rozpočtu na rekonštrukcie slovenských futbalových štadiónov v období rokov 2013 až 2022 rozhodla vláda vo februári tohto roka.
Každoročne v priebehu desiatich rokov má štát prostredníctvom Slovenského futbalového zväzu (SFZ) investovať do modernizácií futbalových stánkov 4,5 milióna eur.
Vizualizácia investora
FOTO: City-Arena, a.s.
Investície do modernizácie a výstavby nového trnavského štadióna majú podľa údajov spoločnosti City-Arena, a.s. dosiahnuť najmenej 15 miliónov eur.
Mesto Trnava predalo spoločnosti City-Arena 3,5 hektára pozemkov pod štadiónom a v jeho dotyku za jedno euro. Samotný štadión prenajala samospráva za euro ročne na obdobie 30 rokov.
Výmenou za pozemky získa mesto do majetku modernizovaný štadión. Štadión sa vráti do vlastníctva mesta po troch 30 rokoch.
Nová aréna pre približne 18-tisíc divákov má byť dokončená na konci roka 2014. V rovnakom období plánuje spoločnosť City-Arena, a.s., dokončiť aj výstavbu priľahlého obchodného centra, súčasťou ktorého bude aj hotel, kiná či administratívne priestory.
Trnavská spoločnosť City-Arena plánuje preinvestovať dovedna približne 79 miliónov eur.
Ulož ako PDFFinancovanie projektu v číslach:
UEFA štadióny 4. kategórie – Trnava (štátna dotácia prostredníctvom MŠVV a športu 13 miliónov), Žilina (4,5)
UEFA štadióny 3. kategórie – Košice (4), Prešov, Nitra, Trenčín, Banská Bystrica, Dunajská Streda (všetci 2,4)
UEFA štadióny 2., alebo 3. kategórie – Zlaté Moravce, Senica, Myjava, Ružomberok (všetci 1 milión), Poprad (Národné tréningové centrum SFZ 3. kateg. – 1,5 milióna)
UEFA štadióny 2. kategórie – Levice, Prievidza, Dolný Kubín, Topoľčany, Podbrezová, Bardejov, Humenné, Zvolen (všetci 750-tisíc)