Mesto predáva dom so slávnou minulosťou na Halenárskej už po štvrtý raz
Už po štvrtý raz sa pokúsi trnavská radnica predať schátralý historický dom na Halenárskej ulici.
Objekt, ktorý je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok, predávalo mesto po prvý raz v roku 2009.
Do verejnej súťaže s minimálnou východiskovou cenou 499-tisíc eur sa neprihlásil nikto ani o rok neskôr.
V máji 2011 už ponúkalo mesto zdevastovaný dom za 374-tisíc eur, no aj do tretice bez úspechu.
Dom so slávnou minulosťou na Halenárskej ulici
Majetková komisia mestského zastupiteľstva sa v polovici novembra 2013 zaoberala opätovným odpredajom budovy.
Za objekt z roku 1862 so siedmimi bytmi a nádvorím so 700 m2 zastavanej plochy, súčasťou ktorého je aj 5-árová záhrada, pýta mesto vo verejnej súťaži o polovicu menej ako pred štyrmi rokmi – 250-tisíc eur.
Dom je od roku 2009 prázdny. Ešte v nedávnej minulosti ho obývali najmä rómske rodiny, ktoré sem presťahovali v časoch socializmu.
„Technický stav objektu nie je dobrý. Objekt si vyžaduje celkovú rekonštrukciu. Podľa údajov z informatívnej správy spracovanej SMM Trnava z roku 2007 predpokladané náklady na nutné práce, ktoré bolo potrebné v tom čase na objekte vykonať (oprava strechy, fasáda, revízie elektriny a plynu), by si vyžiadali náklady vo výške viac ako 11-tisíc eur. Investície do celkovej rekonštrukcie objektu sú odhadované na vyše 730-tisíc eur,“ konštatuje mesto v dôvodovej správe, ktorá je súčasťou materiálu o schválení súťažných podmienok verejnej súťaže.
V priestoroch na Halenárskej 5 pôsobila od konca 18. storočia slávna Jelínkova tlačiareň. Objekt mal vtedy len jedno prízemné podlažie.
Tlačiareň podľa slov známeho trnavského historika Hadriána Radvániho, ktorý sám v tomto dome prežil značnú časť života, pravidelne navštevovali Anton Bernolák, Juraj Fándly alebo Ján Hollý.
Ulož ako PDF