Čestnými občanmi Trnavy sa stanú historik Horváth a básnik Turčány
Mesto Trnava udeľuje každoročne na základe návrhov verejnosti ocenenia osobnostiam, ktoré majú spojitosť s naším mestom.
Na základe odporúčania Komisie pre udeľovanie ocenení a súhlasu poslancov mestského zastupiteľstva za rok 2013 udelí mesto ocenenia šiestim jednotlivcom.
Čestné občianstvo mesta Trnava bude udelené historikovi, geografovi a publicistovi Petrovi Horváthovi.
Rovnaká pocta sa dostane aj básnikovi, prekladateľovi a literárnemu vedcovi Viliamovi Turčánymu.
Ilustračné foto
Cenu mesta Trnava získajú bývalá vedecká pracovníčka a filantropka Marta Geis, bývalý učiteľ a stredoškolský profesor Jozef Lukovič a filatelista a publicita Ján Mička.
Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta Trnava si prevezme trénerka a športová funkcionárka Eva Charfreitagová.
Slávnostné odovzdanie ocenení sa uskutoční v nedeľu 2. marca v sále Marianum.
Geograf, historik, muzeológ, publicista, znalec populárnej hudby RNDr. Peter Horváth sa narodil 30. marca 1943 v Trnave. Po absolvovaní Filozofickej fakulty a Prírodovedeckej fakulty UK Bratislava nastúpil do Západoslovenského múzea (1965-1986), kde spracoval dokumentačne tisícky zbierkových predmetov. Bol autorom a komisárom desiatok výstav, pracoval na Ministerstve kultúry SR ako generálny riaditeľ sekcie umenia, ako vedúci odboru múzeí a galérií, vo funkcii ministerského radcu, hlavného radcu. Koordinoval činnosť múzeí a galérií, bol spoluautorom zákona o múzeách a galériách, organizátor a moderátor hudobných spoločenských akcií i príležitostných osláv (20. výročie Trnavskej univerzity). Organizátor a realizátor prvej diskotéky v Trnave (1969), držiteľ viacerých ocenení. Samostatné publikácie: Maly slovár trnafsko-slovenský, Rodný môj kraj, Mosty z medailí a päť publikácií v spoluautorstve (ako Dejiny Trnavy).
Básnik, prekladateľ a literárny vedec Viliam Turčány sa narodil sa 24. 2. 1928 v Suchej nad Parnou. Absolvoval gymnázium v Trnave, na Filozofickej fakulte UK v Bratislave vyštudoval slovenčinu a francúzštinu, pôsobil v Slovenskej akadémii vied v Bratislave, ale aj ako lektor slovenskej a českej literatúry na univerzite v Neapole. Vydal 14 básnických zbierok a množstvo diel z oblasti literárnej vedy. Monumentálna je aj jeho prekladateľská tvorba. Zo svetovej literatúry je potrebné spomenúť preklad Danteho Božskej komédie a preklad Proglasu do modernej slovenčiny. Je nositeľom vysokého štátneho vyznamenania Pribinov kríž I. triedy, ktoré mu v januári 2002 prezident SR udelil za prínos v literárnej vede a prekladateľstve. Medzinárodná federácia prekladateľov ho v roku 1993 poctila Cenou Karla Čapka, trikrát dostal Cenu Jána Hollého. V roku 2000 mu Akadémia umenia a kultúry v americkej Kalifornii udelila titul Doktor literatúry. Dostal Cenu prezidenta Talianskej republiky za rozvíjanie slovensko-talianskych kultúrnych vzťahov (2002), Cenu Fra Angelica – cena Biskupskej konferencie Slovenska (2003), Čestný doktorát Trnavskej univerzity (2005) a v roku 2007 Cenu Zory Jesenskej za celoživotné prekladateľské dielo. V roku 2012 dostal výročnú cenu predsedu NR SR. Trnave venoval báseň Mám svoje mesto rád… a lásku k nášmu mestu prejavoval v každom rozhovore pre rozhlas a televíziu.
Ulož ako PDF