V strede kruhovej križovatky plánuje vinárska firma vybudovať vstupný portál
Vstupný tehlový portál vychádzajúci z vinárskych a trhovníckych tradícií Trnavy plánuje vybudovať spoločnosť Víno Mrva & Stanko v stredovej časti kruhovej križovatky ulíc Trstínska – Cukrová – Ružindolská.
Vybudovanie portálu aj starostlivosť o priestor v strede križovatky bude plne v réžii vinárskej firmy.
Tá požiadala mesto Trnava o dlhodobú výpožičku pozemku umiestneného v križovatke na obdobie 20 rokov.
Majetková komisia MZ sa zaoberala žiadosťou spoločnosti Víno Mrva & Stanko 27. mája a mestskému zastupiteľstvu odporúča schváliť výpožičku časti pozemku pod stredovou časťou kruhovej križovatky.
Návrh: Víno Mrva & Stanko / Atelier Rusnák
„Symetricky umiestnený murovaný objekt je v pôdorysnom tvare obráteného písmena ‚S‘. Klenbový oblúk je perforovaný bránovými otvormi a svojím tvarom predstavuje bránu prístupnú aj priechodnú v dvoch smeroch. Imitácie ciest vo forme kamenných oblúkov tvoria križovatku pod oblúkom. Sadové úpravy dotvárajú atmosféru vstupnej brány s križovatkou historických ciest. Časť je venovaná výsadbe viniča a časť suchomilným trvalkám,“ približuje architektonické stvárnenie predložený zámer.
Návrh vychádza z dávnej histórie mesta Trnava, ktoré bolo už na začiatku 11. storočia križovatkou obchodných ciest. Už v 13. storočí patrila Trnava k najatraktívnejším vývozcom vína v Uhorsku. Pôdorys v tvare písmena S odkazuje na sobotu ako deň konania tradičných trhov.
Uvítací objekt pred zastavanou časťou mesta má byť postavený z pálených tehál. Materiál bol vybraný zámerne pre spojitosť z mestskými hradbami. Pri stavbe chcú použiť tehly z pôvodných objektov.
Prenájom plôch v kruhových križovatkách súkromným spoločnostiam je pomerne bežný napríklad v Taliansku alebo Francúzsku.
Býva zvykom, že firmy sa o tento priestor označený ich logom príkladne starajú. Výnimkou nie sú ani originálne záhradnícke kreácie, do ktorých firmy investujú vlastné prostriedky a dokazujú tak príslušnosť k mestu, kde pôsobia.
Na druhej strane samosprávy ušetria finančné prostriedky za výsadbu a údržbu plôch.
Predstavitelia mesta už v minulosti naznačili, že centrálne priestranstvá trnavských kruhoviek by v budúcnosti mohli ponúknuť touto formou do prenájmu spoločnostiam, ktoré by sa o ne starali.
Ročná údržba zelene v kruhových križovatkách stojí mesto približne 10-tisíc eur.
Hlasovanie o tomto zámere bude na programe schôdze zastupiteľstva 24. júna 2014.
Ďalšie pohľady: