Kraj vypísal súťaž na rekonštrukciu synagógy, plány obnovy objektu naberajú reálne obrysy
Začiatkom februára tohto roka sme priniesli informáciu o plánoch Trnavského samosprávneho kraja zrekonštruovať synagógu na Halenárskej ulici v Trnave.
Zdá sa, že zámer získava reálne kontúry a plány obnovy historického objektu umiestneného v širšom centre mesta sa môžu už čoskoro naplniť.
Trnavský samosprávny kraj (TTSK) vyhlásil v polovici júla verejnú súťaž, prostredníctvom ktorej hľadá dodávateľa projektu rekonštrukcie a modernizácie Synagógy – Centra súčasného umenia.
„Predmetom tohto verejného obstarávania je čiastočne zrekonštruovať a zmodernizovať daný objekt za účelom zlepšenia kvality vnútorného priestoru, dostupnosti priestorov pre imobilných spoluobčanov, stvárnenia celkovej vonkajšej vizáže a zníženia energetických nárokov na vykurovanie objektu,“ opisuje kraj pripravovanú investíciu, ktorá by nemala presiahnuť čiastku 970-tisíc eur s DPH.
Synagógu postavili koncom 19. storočia
Podľa informácií, ktoré zverejnil TTSK na začiatku roka 2014, zámer rekonštrukcie objektu synagógy počíta s revitalizáciou fasády, opravou strechy, schodiska, inštaláciou efektívneho vykurovacieho systému, osadením výťahu pre imobilných a kompletným zreštaurovaním interiérov.
Plánuje sa tiež vybudovanie prístupovej cesty, revitalzácia okolia či renovácia pamätníka obetiam holokaustu.
Samosprávny kraj odhaduje trvanie rekonštrukčných stavebných prác na obdobie 9 mesiacov od zadania zakázky. Podstatnú časť prostriedkov na opravu synagógy získal TTSK z európskych fondov.
Stavba bola postavená koncom 19. storočia podľa návrhu viedenského špecialistu na synagonálnu architektúru Jakuba Gartnera. Oktogonálne veže s medenými cibuľkami korunujú vyváženú dvojvežovú fasádu tejto germanizujúcej stavby z neomietnutej tehly.
Pôvodná náboženská funkcia synagógy zanikla v 50-tych rokoch 20. storočia. V roku 1986 budovu poškodil požiar. Čiastočná obnova objektu sa uskutočnila v 90. rokoch minulého storočia. Pre účely kultúrnych a spoločenských podujatí slúži synagóga pod hlavičkou Galérie Jána Koniarka od roku 1994.
“Galéria v súčinnosti s Trnavským samosprávnym krajom udržuje objekt v relatívne dobrej kondícii, avšak z dnešného pohľadu a dlhodobého výhľadu je stav už neúnosný a bude potrebná celková, hlavne koncepčná rekonštrukcia. Objekt synagógy je sledovaný občianskou verejnosťou, Galéria Jána Koniarka je často atakovaná listami občanov, ktorí sa oprávnene pýtajú, kedy dôjde k náprave, hlavne vzhľadom k tomu, že okolité objekty sú v súčasnosti v štádiu opráv, prípadne sú už dokončené (viď malá synagóga) a nevzhľadne pôsobiaca budova, neestetické oplotenie a divoko rastúca zeleň je nedobrou vizitkou vzťahu Trnavského samosprávneho kraja ku zvereným pamiatkam,” zdôvodnil kraj potrebu obnovy a modernizácie objektu.
Synagóga slúži kultúrnym účelom od 90. rokov