Unikátna tradícia pokračuje. Milovníci vína budú putovať stredovekými pivnicami
Putovanie za dobrým vínom starými trnavskými pivnicami dospelo do svojho dvanásteho ročníka. V sobotu 8. novembra 2014 od 13. hodiny otvorí milovníkom vína svoje priestory v historickom centre mesta medzi stredovekými hradbami 32 trnavských pivníc.
Aj tohtoročnú edíciu podujatia Deň vínnych pivníc pripravili spoločne VINCECH – Trnavský spolok priateľov vína a mesto Trnava.
Vypredalo sa už všetkých viac ako 700 vínnych pasov. Každý účastník dostane aj v tomto roku degustačný pohárik s taštičkou na krk, tašku na zakúpené vína, pero na poznámky, a bonusové poukážky na nákup vína v hodnote 12 eur. Samozrejmosťou pre držiteľov pasov je voľná degustácia u všetkých zúčastnených vinárov.
„Budú tu pivnice bežne komerčné využívané, pivnice, ktoré sú v súkromnom vlastníctve a ich sprístupnenie je možné iba vďaka pochopeniu majiteľov, pivnice v takmer pôvodnom stave i pivnice zrekonštruované. Aj tento raz sa potvrdzuje, že celkom isto ide o slovenský unikát, na tak malom priestore predstaviť toľko histórie. V tomto prípade nielen architektúrnej, ale aj vinárskej,“ hovorí Eduard Krištofovič z Vincechu.
Vínny pas, degustačný pohárik a taštička, edícia 2014
Niektoré pivnice sa nám po roku znova pripomenú, niektoré budú mať premiéru a iné potvrdia, že si ich počas roka úplne zbytočne nevšímame.
Organizátori sa aj tentoraz znova obrátili nielen na malokarpatských, ale aj na vinárov z iných oblastí Slovenska od Svätého Jura až po Tokaj, od Záhoria po Dunaj.
Producenti obsadia 32 pivníc a ďalších priestorov v historickom centre Trnavy. Svoje produkty predstaví na 12. ročníku Dňa vínnych pivníc takmer 60 vinárov.
Niektoré pivnice sa nám po roku znova pripomenú, niektoré budú mať premiéru a iné potvrdia, že si ich počas roka úplne zbytočne nevšímame.
„V Trnave sa bude prezentovať vinárska produkcia, ktorá má domov aj na inej pôde, pod iným slniečkom v pevnej viere, že to je zmena, ktorá osoží. Vinársku ponuku opätovne rozširujú kvalitné slovenské syry, netradičné delikatesy i čokoláda podávaná špeciálne k vínu,“ pripomenul Krištofovič.
Vinárska tradícia siaha v Trnave do 13. storočia.
Už 40 rokov po edikte Bela IV., ktorým sa stala Trnava slobodným kráľovským mestom, teda roku 1278, sa mesto, resp. jeho mešťania uvádzajú v listine grófov z Jura a Pezinka ako vlastníci význačných vysoko produktívnych viníc. Víno z tohto teritória potom dlhú dobu tvorilo jednu z najvýznamnejších komodít v obchodných aktivitách trnavských mešťanov.
Ulož ako PDF