Stanko posiela Žitňanskému počítadlo. Za všetkým, čo sa v Trnave urobilo, stojí Smer, odkazuje
Za nezodpovedný a populistický označil minulý týždeň pravicový kandidát na primátora Ján Žitňanský volebný program svojho konkurenta Bystríka Stanka a strany Smer-SD. A aby si lepšie zrátal „nezmyselné a nezodpovedné“ návrhy, odporučil mu používať kalkulačku. Jednu dokonca doručili Stankovi poštou.
Na Žitňanského vyjadrenia (článok tu) zareagoval súčasný viceprimátor po viac ako týždni na tlačovej besede. Podporiť ho prišli aj župan Tibor Mikuš, okresný šéf Smeru Marián Kovačócy či poslanec NR SR Augustín Hambálek.
„Aj my sme slušne vychovaní ľudia a pre svojho kolegu sme si tiež pripravili darček. To, čo chceme kolegovi Žitňanskému vysvetliť, si spočíta na tomto krásnom počítadle, ktoré mu na oplátku posielam,“ odštartoval stretnutie s médiami Stanko.
Ako ďalej povedal, už niekoľký raz sa s hrôzou aj v televíznej debate dopočul, že za všetko dobré, čo sa udialo v Trnave za posledné štyri roky, môže primátor.
„Zákon jasne hovorí, kto má aké kompetencie. Primátor okrem iného zastupuje mesto navonok ako štatutár, má na starosti personálnu politiku na mestskom úrade. Mestské zastupiteľstvo schvaľuje rozpočet, nakladá s majetkom mesta a podobne. Skladá sa z 31 poslancov, nich 18 je za koalíciu Smer, HZDS, HZD, Nová demokracia, osem z KDH, traja z koalície SDKÚ-DS, SaS a dvaja sú nezávislí. Na tomto počítadielku sa dá krásne narátať, že väčšinu v zastupiteľstve má koalícia Smeru a ostatných strán,“ pripomenul Stanko s dovetkom, že tieto predvolebné spory ho mrzia, pretože po nástupe nového vedenia v roku 2011 platila dohoda o odložení politických tričiek.
„Nikdy by ma nenapadlo, že po štyroch rokoch budú tí, s ktorými sme sa takto dohodli, vykrikovať, že to bola doba nejakej dvojkoľajnosti a neviem akých sporov. Zastupiteľstvo hlasovalo veľmi často jednomyseľne, dokonca aj o mnohých závažných veciach. Pripomínam, že na schválenie stačilo, aby v pléne zahlasovali len poslanci koalície Smeru. Preto mi nedá, aby som z tohto mieste nepovedal na plné ústa, že všetko, čo sa za uplynulé štyri roky v meste spravilo, najmä v otázkach rozpočtu a investičných akcií, sa urobilo preto, lebo Smer mal v zastupiteľstve väčšinu,“ prehlásil Bystrík Stanko.
Bystrík Stanko (v strede) na tlačovej besede. Počítadlo stojace na stole pred ním posiela svojmu konkurentovi
V reakcii na kolegu Žitňanského Stanko ďalej poznamenal, že súhlasí s tvrdením, že projekt na pešiu zónu bol vypracovaný dávno pred nástupom Smeru a faktom je aj skutočnosť, že KDH, ktoré Trnave vládlo 16 rokov, pešiu zónu sľubovalo.
„Chceli ju robiť z eurofondov a za niekoľkonásobne viac peňazí. Pravde je teda taká, že rekonštrukcia sa urobila v tomto volebnom období s úplnými zmenami v projekte a za výrazne menej peňazí,“ zdôraznil Stanko.
Rozhorčenie vyjadril aj nad prisvojovaním si projektu Univerzitného parčíka konkurentom z pravicovej koalície.
„Tento zámer som v roku 2010 zverejnil ako prvý vo svojom volebnom programe, neskôr sa k tomu pridali aj ďalší dvaja kandidáti. Ubíja ma však, keď protistrana tvrdí, že oni to mali pripravené už predtým. Fakty sú také, že v roku 2007 vtedajšie zastupiteľstvo s väčšinou poslancov za KDH predalo pozemok bývalého parkoviska súkromnej spoločnosti za účelom stavby polyfunkčného objektu. Neskôr prišla kríza a pozemok sa vrátil mestu. Na jeseň roku 2010 bola časť parkoviska vydláždená. Ja sa teda pýtam, kedy asi chceli robiť ten parčík. Najprv ho za 30-tisíc eur vydláždili, aby sme tam o rok išli vysádať zeleň? Nejako mi to nepasuje,“ ohradil sa k téme parčíka, ktorý podľa jeho slov verejnosť prijala pozitívne a nepotvrdili sa reči o tom, že sa z tohto miesta stane priestor okupovaný bezdomovcami.
Po reakciách na vyjadrenia Jána Žitňanského Stanko poďakoval za spoluprácu „na veľmi vysokej úrovni“ v uplynulých štyroch rokoch primátorovi Vladimírovi Butkovi.
Bystríkovi Stankovi sa nezdá vhodné a ani nechce podľa svojich slov verejne posudzovať programy iných kandidátov. Vyhnúť sa chce aj politikárčeniu, ktoré „patrí do Bratislavy, nie do komunálnej politiky“.
Považuje však za potrebné reagovať na slová Jána Žitňanského z minulotýždňovej tlačovky.
Zriadenie zubnej pohotovosti či realizáciu cyklocesty do Malých Karpát, ktoré má vo svojom programe, považuje za dôležité pre obyvateľov Trnavy bez ohľadu na kompetencie, či už patria mestu alebo samosprávnemu kraju.
„Tváriť sa, že som primátorom mesta a že sa ma to netýka, považujem za choré. Pritom pred štyrmi rokmi to malo ich hnutie vo svojom programe. Cyklocestu do Karpát budú tiež využívať hlavne obyvatelia Trnavy, preto si myslím, že sa nás to týka. Financovať projekt chceme z európskych zdrojov po vytvorení Funkčného mestského územia Trnava spolu s okolitým obcami, ktoré sú vyčlenené na obdobie rokov 2014-2020,“ poznamenal.
Vyjadrenia Bystríka Stanka podporil aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš. Ako povedal, prišiel, aby podporil toho, kto má záujem komunikovať aj s inými subjektami o tom, čo sa dá pre naše mesto urobiť.
„Ak má niekto záujem hovoriť so mnou o tom, čo môže pomôcť nášmu mestu a kraju, som jeho spojencom. Jediným z kandidátov, ktorý za mnou prišiel a prejavil záujem o spoluprácu, je Bystrík Stanko. Pred časom som dal mestu viacero ponúk. Na vybudovanie ihriska na jednej strednej škole, chceli sme vstúpiť do areálu Slávie v snahe získať a spojiť prostriedky na jeho rozvoj. Nebolo to prijaté. Ak chcem byť primátorom mesta a chcem, aby mi ľudia dali dôveru, musím vyhlásiť, že sa zasadím o riešenie problémov ako sú zubná ambulancia či cyklocesta. A pán Stanko má záujem o spoluprácu,“ uviedol Mikuš.
Primátorský kandidát na záver vyjadril presvedčenie, že návrh na MHD zadarmo len pre obyvateľov mesta Trnava považuje za systémové riešenie, ktoré by mohlo fungovať od roku 2016. Pozitívne skúsenosti so zavedením tohto kroku majú vraj napríklad v estónskom Talline alebo Frýdku – Místku v Českej republike. Mestskú pokladnicu má zavedenie tohto kroku stáť 500-tisíc eur ročne, no Stanko verí, že po rokovaniach s SAD môže táto sumu klesnúť na 300-tisíc eur.
„MHD zadarmo bude viazané na kartu Trnavčana, ktorá poskytne aj ďalšie bonusy. Nepredpokladám, že takúto kartu si budú vybavovať bezdomovci, preto sa neobávam špinavých autobusov. Cieľom je naučiť ľudí využívať verejnú dopravu a znížiť počet áut v uliciach. Začína to fungovať v celom svete,“ pripomenul.
Ulož ako PDFReakcia Jána Žitňanského na tlačovú besedu Bystríka Stanka 6.11.2014:
Pred týždňom som pánovi Stankovi a strane SMER poslal kalkulačku a vyzval som ich, aby si ešte raz prepočítali svoje sľuby a predložili plán, kde chcú vziať zdroje na ich splnenie. Pýtal som sa ktorej skupine obyvateľov chcú tie peniaze z rozpočtu vziať – napr. ktorej škole alebo domovu dôchodcov. Predstavitelia SMERu však ani dnes Trnavčanom nepredložili žiaden konkrétny návrh.
Odkaz dnešnej tlačovky SMERu je preto jasný: Strana SMER a Bystrík Stanko nevedia, kde chcú vziať zdroje na splnenie svojich sľubov.
Som presvedčený, že obyvatelia tohto starobylého mesta si zaslúžia primátora, ktorý nebude ponúkať nereálne sľuby. Zaslúžia si primátora, ktorý bude zodpovedný hospodár a zabezpečí, aby Trnava bola zelená, bezpečná a spoľahlivá pre ľudí. Aj preto sme sa spojili, Trnavčania zo šiestich politických strán, aby sme našim spoluobčanom ponúkli zodpovednú alternatívu voči populizmu.
Ján Žitňanský, 6.11.2014