Trnava bude mať troch nových čestných občanov
Honorom čestných občanov ocenia v nedeľu 1. marca zástupcovia mesta Trnava futbalovú legendu Jozefa Adamca, exprimátora Imricha Borbélyho a in memoriam aj odborníka v oblasti zubnej chirurgie Eugena Kurillu.
O udelení ocenení rozhodli na základe návrhov verejnosti hlasovaní poslanci mestského zastupiteľstva na februárovej schôdzi.
Čestné občianstvo mesta Trnavy bude udelené Jozefovi Adamcovi za výnimočnú reprezentáciu mesta Trnavy, prvému primátorovi mesta Trnavy Imrichovi Borbélymu za jeho prínos pri obnove samosprávy a Eugenovi Kurillovi in memoriam za vynikajúce výsledky v oblasti stomatochirurgie.
Nositeľom Ceny mesta Trnavy sa stanú Marián Rozložník za rozvoj športových aktivít v Trnave a Alojz Lackovič za zveľaďovanie mestskej časti a pastoračno-spoločenskú činnosť.
Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta Trnavy dostane Oliver Moravčík za rozvoj univerzitného vzdelávania v Trnave.
Ilustračné foto
Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva spojené s odovzdávaním ocenení sa uskutoční tradične v prvú marcovú nedeľu – 1. marca o 16. hodine v sále Marianum na Hollého ulici v Trnave.
ČESTNÉ OBČIANSTVO MESTA TRNAVY
Jozef Adamec – narodil sa 26. 2. 1942 vo Vrbovom, v súčasnosti dôchodca, mimoriadne úspešný futbalista, reprezentant, tréner. Svoje skúsenosti odovzdával ďalej, venoval sa mládeži. Zodpovedný prístup k svojmu mestu prejavoval i ako poslanec Mestského zastupiteľstva. Najväčšie úspechy: Majstrovstvá sveta 1962 v Chile – 2. miesto, MS 1970 v Mexiku – tím nepostúpil zo skupiny, titul majstra ČSSR – 1962, 1963 – Dukla Praha, 1968,1969, 1971, 1972, 1973 – Spartak Trnava, semifinalista PEM 1969, víťaz SEP 1967, najlepší strelec ligy – 1967, 1968, 1970, 1971, sedemkrát zaradený medzi desať najlepších futbalistov ČSSR, štyrikrát získal Československý pohár, ocenenia: 1967, 1968, 1970, 1971 – Pohár práce pre najlepšieho strelca ligy, v ankete Futbalista storočia skončil na 2. mieste
Ing. Imrich Borbély – narodil sa 30. 8. 1952, bol zakladateľom novovzniknutej samosprávy, vypracoval organizačnú štruktúru mestského úradu a všetky základné právne a organizačné normy potrebné pre fungovanie mestskej samosprávy, načrtol víziu ďalšieho smerovania mesta. Zadal vypracovanie nového územného plánu mesta s dôrazom na zachovanie a obnovu historickej časti mesta, zaviedol grantový systém na podporu spoločenských, kultúrnych a športových aktivít, založil mestskú políciu a inicioval vytvorenie spoločných hliadok mestskej a štátnej polície. Počas jeho volebného obdobia bolo znovupostavené súsošie Najsvätejšej Trojice, bola dokončená výstavba dlhodobo rozostavaných objektov – zimný štadión, základná škola V jame, bazén Castiglione. V oblasti kultúry sa významnou mierou podieľal na obnovení Trnavskej univerzity a na jej zachovaní, na založení hudobného festivalu Dobrofest, Trienále plagátu a trnavských dní. V oblasti športu bol zakladateľom memoriálu Milana Hudeca a futbalového turnaja štátnych a mestských polícií O pohár primátora, obnovil družobné styky s talianskym mestom Casale-Monferrato, maďarským Szombathely a českým mestom Břeclav. Podieľal sa na vzniku medzinárodného projektu pomoci mestu Grenada v Nicarague. Bol zakladajúcim členom a prvým prezidentom Klubu primátorov Slovenska.
in memoriam Doc. MUDr. Eugen Kurill, CSc. – narodil sa 6. 7. 1927 v Trnave, zomrel 15. 1. 2013 v Bratislave – zubný lekár, zakladateľ odboru špeciálna stomatochirurgia, vedúci predstaviteľ maxilofaciálnych chirurgov pre východnú Európu, autor mnohých odborných publikácií. Podal 12 realizovaných a odmenených zlepšovacích návrhov operačných pomôcok a nástrojov. Zaviedol 6 vlastných operačných a terapeutických postupov, ktoré sa v medicínskej praxi označujú jeho priezviskom. Detstvo prežil na Františkánskej ulici v Trnave, po štúdiách pracoval na rôznych oddeleniach nemocnice v Trnave, odkiaľ odišiel kvôli ďalšiemu rozvoju do Bratislavy. Neskôr zastával funkciu prednostu 1. stomatologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského na Heydukovej ulici v Bratislave. Docent Kurill bol skvelým odborníkom, nadšeným lekárom, bezvýhradne oddaným pomáhať trpiacim pacientom. Pochovaný je v Trnave, na Novom cintoríne na Ulici Terézie Vansovej.
CENA MESTA TRNAVY
Mgr. Marian Rozložník – pri príležitosti životného jubilea 60 rokov – narodil sa
3. augusta 1954, predseda sídliskovej TJ Elán Trnava, usporadúva každoročne turnaj vo volejbale zmiešaných družstiev za medzinárodnej účasti družstiev Nevijano z Talianska a Trnava pri Zlíne z Českej republiky. Je predsedom organizácie štábu najstaršej cykloakcie Nonstop jazdy cykloturistov Trnava-Rysy. V roku 2014 oslávila 40. výročie od prvej jazdy v roku 1974. Podieľal sa na organizácii medzinárodného turnaja dorastencov vo futbale ako tlmočník družstva z družobného mesta Szombathely. Organizuje stolnotenisové turnaje v rámci sídliska Linčianska, ale i v rámci celého mesta Trnava v školskej telocvični ZŠ Limbová.
ThDr. Alojz Lackovič, PhD. – narodil sa 6. júla 1947 v Trakoviciach, kňaz-dekan.
Od 1. augusta 2009 spravuje farnosť Modranka, zveľadil a vykonal úpravy na kostole, kaplnke, oprava havarijného stavu organa, začal novú tradíciu pútí v Modranke. Spolupracuje so súbormi pôsobiacimi v Modranke a vytvára im podmienky na činnosť, venuje sa pastoračnej starostlivosti futbalového oddielu Spartak Trnava. V Modranke zrenovoval veže kostola, v Roku viery a sv. Cyrila a Metoda v ich sviatok bolo odhalené a požehnané nové súsošie sv. solúnskych bratov, úzko spolupracuje s farskou radou.
UZNANIE ZA ZÁSLUHY O ROZVOJ A REPREZENTÁCIU MESTA TRNAVY
Dr.h.c. prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík – narodil sa 15. novembra 1952 v Malých Levároch, špičkový, svetovo uznávaný odborník, ktorý na vedeckých svetových kongresoch vedie odborné sekcie. Zaslúžil sa o prípravu a budovanie špičkového vedecko-výskumného campusu, ktorý dostane Trnavu na mapu svetových pracovísk. V rokoch 1992 – 1999 vedúci katedry MTF STU so sídlom v Trnave, 1993 – 1998 predseda Akademického senátu Materiálovo-technologickej fakulty, 1999 – 2006 prodekan, od 2006 dekan /do roku 2014/. Medzinárodne uznávaná autorita v aplikovanej informatike a automatizácii v priemysle. Významne prispel k budovaniu a rozvoju fakulty. Počas jeho pôsobenia sa začal budovať Univerzitný vedecký park Campus MTF STU v Trnave na Bottovej ulici. Fakultná výskumná a vývojová základňa sa tým stáva jednou z najzaujímavejších a najmodernejších v stredoeurópskom regióne, tri zahraničné technické univerzity mu udelili titul Dr.h.c.
Ulož ako PDF