Knižnica dostane moderný systém identifikácie kníh a dokumentov
Trnavský samosprávny kraj výrazne zmodernizuje klasický výpožičný proces v Knižnici Juraja Fándlyho prostredníctvom modernej technológie RFID.
Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave dostane zrejme už v najbližčších mesiacoch systém rádiofrekvenčnej identifikácie kníh a knižných dokumentov.
Zariadenie využívajúce snímače a čipy prepojené so serverom a počítačom výrazne zrýchli a spresní proces vyhľadávania vo vzťahu knižnica – čitateľ.
„RFID zariadenie bude využívané na bezkontaktné, automatické a jednoznačné identifikovanie knižničných dokumentov vo vzťahu knižnica a čitateľ (používateľ) vo výpožičnom procese a umožní rýchlu a jednoznačnú identifikáciu knižničných dokumentov pri vyhľadávaní na regáloch, čím sa uľahčí revízia knižničného fondu,“ uvádza Trnavský samosprávny kraj vo výzve na predkladanie ponúk.
Knižnica J. Fándlyho v Trnave
Na dodávku systému je vypísaná verejná súťaž. Uzávierka obstarávanie je 20. apríla, predpoklad spustenia systému do prevádzky je dva mesiace od podísania zmluvy s prípadným víťazom súťaže.
Predpokladané náklady na projekt sú 140 – tisíc eur s DPH. Inštalácia systému sa pripravuje súčasne s plánovanou rekonštrukciu celého objektu knižnice (písali sme tu).
„Nasadenie technológie RFID nepozná takmer žiadne hranice, ale jej najčastejšie využitie je v logistike. Vzhľadom na neustále klesajúce ná-
klady na výrobu čipov môžeme predpokladať, že sa táto technológia veľmi rýchlo rozšíri, bez toho, aby si to väčšina zákazníkov všimla, aj do ostatných odvetví,“ konštatuje Vladimír Kmeť z Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity.
Ulož ako PDFINFO
Vlastnosti RFID
Pretože údaje z/do nosiča sa prenášajú rádiofrekvenčnými (RF) vlnami, RFID nevyžaduje priamu viditeľnosť medzi snímačom a nosičom na sní- manie a zapisovanie údajov. RF vlny umožňujú prechod cez množstvo nekovových materiálov. Väčšina RFID systémov umožňuje súčasný zber údajov z viacerých nosičov v dosahu prijímača. Nosiče RFID môžu byť uzavreté v odolnom plastovom obale, čím sa zvyšuje ich trvanlivosť a odolnosť v drsnom výrobnom procese. Niektoré typy podporujú operácie čítania/zápisu, takže možno aktualizovať údaje v reálnom čase, napr. pri pohybe tovaru v prepravnom procese.Ako pracuje RFID
Základný princíp činnosti RFID je veľmi jednoduchý. Entitu (predmet alebo osobu), ktorú chceme automaticky bezkontaktne identifikovať, treba najskôr vybaviť miniatúrnym zariadením, ktoré vyšle v blízkosti snímacieho zariadenia na povel svoje identifikačné údaje. Aktívnym prvkom v tomto procese je snímač, ktorý elektromagneticky ožiari priestor, kde sa predpokladá prítomnosť identifikovanej entity. Identifikačný čip sa touto energiou aktivuje a vyšle svoje identifikačné údaje.Zdroj: Vladimír Kmeť, Elektrotechnická fakulta Žilinskej univerzity / atpjournal.sk