Na pôde Úradu TTSK sa hovorilo o vode. Strategickej surovine, ktorá je bohatstvom nášho kraja
Trnavský samosprávny kraj, Slovenský vodohospodársky podnik, Fakulta prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda, Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora Trnava usporiadali v Kongresovej sále Úradu TTSK konferenciu Voda bohatstvo nášho kraja.
Konferencia sa konala v deň, kedy si pripomíname Svetový deň životného prostredia, ktorý je celosvetovo venovaný ochrane životného prostredia a šíreniu dôležitosti enviromentálnych myšlienok medzi ľuďmi. Cieľom organizátorov tejto konferencie bolo vyzdvihnúť témy ochrany vody, ako zložky životného prostredia širokej verejnosti a motivovať ľudí k jej ochrane a šetreniu.
Predseda TTSK Tibor Mikuš sa vo svojom príhovore zamyslel nad tým, že momentálne nemajú kraje dostatočné právomoci v oblasti ochrany životného prostredia.
„Som presvedčený, že povoľovanie prevádzok, ktoré majú dosah na životné prostredie a kvalitu vôd by malo byť v kompetencii miestnych a regionálnych samospráv,“ navrhol.
Riaditeľka odboru vodnej politiky Sekcie vôd Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky Alena Bujnová vo svojom príhovore vyzdvihla novelu zákona, ktorý po prvýkrát zakotvil definíciu vody.
„Je v ňom označená ako strategická surovina a prírodné bohatstvo, ktorá má strategický význam pre bezpečnosť štátu, ktorej nedostatok môže spôsobiť ohrozenie zdravia a života obyvateľov.“
Foto: Ivan Krajčovič
Podpredseda TTSK József Berényi v príhovore spomenul príklady, kedy zlyhaním ľudského faktora došlo ku kontaminácii pitných vôd. „Vtedy sa všetci mohli presvedčiť, hoci úrady náhradné riešenie zabezpečili, aká je pitná voda v našom živote dôležitá a to, že treba pri jej ochrane a využívaní konať zodpovedne,“ pripomenul.
Na konferencii sa zúčastnili okrem vystupujúcich aj ďalší hostia, riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave Jozef Šumichrast, technicko-prevádzkový riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Oliver Šiatkovský a riaditeľka Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied Zita Izakovičová.
Po príhovoroch nasledovali prednášky. Ako prvý vystúpil bývalý minister životného prostredia profesor László Miklós, vedúci Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj Technickej univerzity vo Zvolene, ktorý odprezentoval Teplo-vlhkostné podmienky abiotických komplexov ako podklad pre manažment optimálneho využívania zeme.
Profesor Milan Lapin z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave vo svojom príspevku poukázal na klimatické zmeny, možné dôsledky v rôznych sektoroch, adaptačné a zmierňovacie opatrenia. Profesor Jozef Vida, predseda klubu ovocinárov Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov v Trnave rozprával o vode ako nevyhnutnom predpoklade pestovania ovocných drevín.
Po prestávke vystúpil Oliver Šiatkovský z Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave. Jeho prednáška bola zameraná na vodu ako základný faktor adaptácie na zmenu klímy. Martin Valica z Fakulty prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave priblížil prítomným tému Elektrochemické čistenie vody.
Andrej Pršo zo Slovenského vodohospodárskeho podniku vo svojom príspevku prezentoval vodné stavby a protipovodňovú ochranu v rámci Trnavského samosprávneho kraja.
Trnavský samosprávny kraj sa dlhodobo angažuje v oblasti ochrany a zveľaďovania životného prostredia, a to aj nad rámec zákonom stanovených kompetencií. Voda je pre život na Zemi nenahraditeľná a ovplyvňuje všetky sféry života. Nesmierne dôležité je zdôrazňovať potrebu zabezpečiť dostatok zdravotne bezpečnej pitnej vody pre každého obyvateľa na Zemi a racionálne hospodáriť s jej zdrojmi.
Súčasťou konferencie bude vydanie zborníka prednášok.
Ivan Krajčovič, TTSK
Ulož ako PDF