Primátorovi sa nepozdávajú zákazky mestského poslanca od vodárenskej spoločnosti
Primátor Peter Bročka zverejnil počas utorkového zastupiteľstva zistenia týkajúce sa zmlúv medzi spoločnosťou Tavos a firmou poslanca Jozefa Pobieckého. Na základe objednávok, bez verejnej súťaže a priamym zadaním generálneho riaditeľa Mareka Gálika mala poslancova firma podľa informácií primátora získať v rokoch 2012 až 2014 zákazky v hodnote približne 500-tisíc eur.
„Považujete za správne, aby poslanec mestského zastupiteľstva mesta Trnava, ktoré vlastní najväčší taker 30-percentný balík akcií spoločnosti a poslanec krajského zastupiteľstva dostal priamym zadaním pre svoju firmu bez výberového konania alebo bez verejného obstarávania zákazky v hodnote viac ako 500-tisíc eur? Považujete túto situáciu za daného stavu za vhodnú?,“ pýtal sa Bročka na konci utorkového zasadnutia MZ v rámci interpelácií.
Sídlo Tavosu v Piešťanoch
Ilustračné foto
Pobiecký v reakcii na Bročkove slová zdôraznil, že nikdy nepôsobil v riadiacich orgánoch ani v predstavenstve vodárenskej spoločnosti či dozornej rade.
Ako pripomenul, podniká od roku 1996, riadne si plní daňové a odvodové povinnosti, a vypláca mzdy svojim zamestnancom. Jeho firma vykonáva práce na základe objednávok a zmlúv.
Pobieckého firma realizovala pre Tavos opravy sekčných vodovodných uzáverov, hydrantov a úsekov vodovodu v chránčkách.
„Nebol som pri voľbe generálneho riaditeľa, neovplyvňujem vydávanie objednávok niekoho niekomu. Nepoznám interné záležitosti firmy Tavos. Neviem, kto je schopný dať objednávku a akú objednávku. Práce som realizoval na základe objednávky počas troch rokov. Objednávka je forma zmluvy, na základe ktorej sme práce vykonali a odovzdali,“ povedal Pobiecký vo svojom vystúpení s dovetkom, že ak primátor požaduje aj písomné stanovisko, tak mu nemá problém vyhovieť.
Bročka si nechal od povereného riaditeľa Tavosu zistiť, aké boli limity spoločnosti pre vyhlásenie verejného obstarávania či priame zadania riaditeľom, a aké sú dnes. Informácie by mal získať ešte tento týždeň.
„V princípe je mi jedno, či to bolo legálne alebo nie. Tu si niekto pomýlil vnímanie verejnej služby. Aj keby to bolo legálne, niekto by sa mal začať intenzívne zaoberať tým, či takýto spôsob obchodovania má zostať zákonný. Aby niekto vykonával podnikateľskú činnosť bez verejnej súťaže a v takýchto hodnotách považujem za choré,“ komentoval primátor.
Ulož ako PDF