Vlastník pozemkov za lesoparkom chce v IBV objekt pre obchod a služby
AKTUALIZOVANÉ o 15:14 hod.:
Časť pozemkov určených v územnom pláne pre výstavbu rodinných domov v IBV Kamenný mlyn chce vlastník použiť na výstavbu objektu pre obchod a služby. Poslanci mestského zastupiteľstva na utorňajšom rokovaní schválili povolenie na spracovanie zmien v územnom pláne, vďaka čomu môže investor začať s procesom posudzovania zámeru pre ďalší schvaľovací proces.
Dotknuté pozemky sa nachádzajú pri vstupe do vznikajúcej lokality IBV Kamenný mlyn pri stĺpoch vysokého napätia, neďaleko lesoparku.
Vlastník pozemkov žiada mesto Trnava o povolenie spracovania zmeny územného plánu, ktorý v tomto priestore umožňuje len výstavbu rodinných domov.
Pozemky sa nachádzajú medzi dvoma komunikáciami. Ako uvádza ich vlastník, v lokalite IBV Kamenný mlyn, kde má byť umiestnených niekoľko stoviek rodinných domov, absentuje akákoľvek vybavenosť v podobe objektov pre obchodné prevádzky alebo služby pre budúcich obyvateľov.
Označenie dotknutých pozemkov na mape
Zdroj: mesto Trnava
Odbor územného rozvoja a koncepcií odporúča povolenie na spracovanie zmeny z plochy pre výstavbu rodinných domov na plochu pre vybavenosť schváliť, Komisia stavebná, územného plánovania a kultúrnych pamiatok na svojom zasadnutí 23. marca 2016 rovnako odporučila povoliť spracovanie tejto zmeny.
Po súhlase väčšiny poslancov bude návrh spracovaný a predložený na verejnoprávne prerokovanie.
Súbežne bude prebiehať proces posudzovania vplyvov činnosti na životné prostredie (SEA). Po prerokovaní a obdržaní záverečného kladného stanoviska bude materiál predložený na rokovanie mestského zastupiteľstva.
„Pozemky nie sú vhodné na výstavbu rodinných domov, kúpili sme ich s partnerom od bývalých vlastníkov. Sami v tejto lokalite bývame a vieme, že tu chýba občianska vybavenosť. Plánovaný objekt má mať maximálne dve podlažia, uvažujeme s umiestnením kaviarne, detského ihriska, malých potravín, kaderníckeho salónu a možno aj posilňovne,“ priblížil priamo na zastupiteľstve jeden z vlastníkov pozemkov pán Martiš.
Ako uviedol v rozprave poslanec Jozef Pobiecký, budova pre obchod a služby má byť podľa investorov zároveň aj akýmsi filtrom a bariérou pre okolité rodinné domy od ruchov cestnej komunikácie. Zásobovanie malých prevádzok má byť riešené malými autami typu pick-up a nie veľkými nákladnými autami.
Podľa poslanca Bystríka Stanka v tejto lokalite nie je žiadna vybavenosť, obyvatelia preto musia aj kvôli nákupu drobností štartovať autá a ísť nakupovať do najbližších obchodov a zaťažovať tak dopravu na ulici Terézie Vansovej. „Ak sa tento projekt zrealizuje, ľudia nemusia sadnúť do áut, len prejdú cez cestu,“ vysvetlil pripomínajúc, že neschvaľuje sa zmena územného plánu, len povolenie na spracovanie zmien. „Proces posudzovania nám ukáže, či je projekt vhodný alebo nie. Máme stále v rukách brzdu, cez ktorú to nemusíme povoliť. Osobne sa neobávam, že by tu vznikol nejaký veľký obchodný dom alebo niečo podobné,“ pripomenul.
Druhý viceprimátor Matej Lančarič predniesol opačný názor a pripomenul, že už súčasný územný plán umožňuje v IBV Kamenný mlyn realizovať drobnú občiansku vybavenosť v podobe malých kaviarní, potravín či služieb priamo v rodinných domoch,
„Obávam sa, že tento zámer dopravne ešte viac zaťaží Kamennú cestu, ulicu Terézie Vansovej alebo chodník cez lesopark, ktorý využívajú ľudia na prechádzky, športovanie a podobne. Zdá sa mi to nefér aj voči majiteľom rodinných domov, ktorí si ich kupovali so súčasne platným územným plánom a my im tu teraz povolíme výstavbu obchodov a parkoviska za domom, čo bude znamenať len hluk, búchanie dverí, zásobovacie autá…. Dnes tu povolíme obchody, zajtra to môže byť benzínka,“ vyslovil obavu.
Ulož ako PDF