Fascinujúca história stredovekých kláštorov v kaplnke trnavskej radnice
Stredoveké kláštory a ich osudy na Slovensku nám priblíži rovnomenná putovná výstava, ktorú otvárajú v utorok 19. apríla o 16. hodine pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok v kaplnke stredovekého západného krídla trnavskej radnice.
Od vzniku uhorského kráľovstva do roku 1526 bolo na území dnešného Slovenska založených vyše sto kláštorov. Počas svojej existencie plnili okrem pastoračnej funkcie aj významnú úlohu pri šírení civilizácie, vzdelanosti a kultúry.
Aj vďaka ich pôsobeniu sa vtedajšie Uhorsko začlenilo do západného civilizačného okruhu.
Formou fotografií a textov je na výstave prezentovaná fascinujúca stáročná história a súčasný vzhľad najvýznamnejších kláštorov rôznych reholí od benediktínov, cisterciátov, premonštrátov, kartuziánov, dominikánov či františkánov cez ženské rehole klarisiek, cisterciánok a baziliánok až po ďalšie viac či menej známe rehole ako sú napríklad pavlíni, antoniti či augustiniáni.
Foto: Slavo Haľama
Súčasťou vernisáže budú aj tri zaujímavé prednášky. O vzniku kláštorov v Európe i na Slovensku bude hovoriť Martin Švihorík z Krajského pamiatkového úradu v Trnave, Lucia Duchoňová zo Západoslovenského múzea priblíži záujemcom históriu klarisiek v Trnave a františkán Cyril Brázda sa zameria na príbehy a osudy trnavských františkánov.
Putovnú výstavu Stredoveké kláštory a ich osudy na Slovensku v roku 2008 pripravili Pamiatkový úrad Slovenskej republiky v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Košice a Dominikánskym konventom v Košiciach.
Jej autormi sú PhDr. Alexander Balega a kolektív, autorom fotografií je Slavo Haľama.
Organizátormi aktuálneho trnavského pokračovania výstavy sú Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, Krajský pamiatkový úrad Trnava a Mesto Trnava.
Výstava bude otvorená do 31. mája 2016 každú stredu a nedeľu od 15.00 do 18.00 h; v ostatné dni kontaktujte Krajský pamiatkový úrad v Trnave na t. č. 0903 270 739.
(TS mesta Trnava)
Ulož ako PDF