Na Prednádraží vyrastie Jedlý park. Bude súčasťou prvej komunitnej záhrady v Trnave
Už v sobotu 23. apríla sa začnú prvé práce na realizácii pilotného projektu pod názvom Komunitná záhrada a Jedlý park v Trnave, na ktorý sa podarilo občianskemu združeniu Trnavská alternatíva.sk získať grant v rámci grantového programu Zelené oázy 2016. Práce budú zabezpečovať občianske združenia Lepšia Trnava, Trnavská alternatíva.sk a Slovenský skauting – 2. zbor Dlhých mačiek.
Podľa slov druhého viceprimátora mesta Trnava Mateja Lančariča realizáciu pilotnej komunitnej záhrady na území Trnavy odštartuje v sobotu výsadba Jedlého parku.
„Pôjde o výsadbu ovocných stromov s jedlými plodmi viacerých druhov a kultivarov. Jedlý park bude postupne k dispozícii všetkým návštevníkom komunitnej záhrady, ktorí budú mať možnosť v priebehu sezóny pochutnať si na zdravých a chutných plodoch z pestovaných ovocných stromov,“ priblížil Lančarič.
Výsadby sa v sobotu 23. apríla môže zúčastniť každý, kto má chuť sa zapojiť. Začiatok akcie je naplánovaný na 10. hodinu.
V areáli školy postavilo mesto multifunkčné ihrisko, okolité veľké plochy však boli až doteraz nevužívané
ILUSTRAČNÉ FOTO
„V ďalšej fáze bude nasledovať náročný proces rekultivácie pôdy až do podoby, aby si na nej dobrovoľníci a obyvatelia mali možnosť pestovať vlastnú zeleninu, ovocie, bylinky alebo kvety. Okrem vytvorenia klasických políčok v zemi chceme vybudovať aj dva vyvýšené záhony, vytvoriť záhon pre pestovanie kvetín priťahujúcich motýle a včely, ako aj vytvoriť domčeky pre hmyz. Neľahkou úlohou bude aj zabezpečenie zavlažovania, ktoré chceme riešiť vybudovaním studne, ako aj zachytávaním dažďovej vody zo striech školy,“ konkretizuje viceprimátor Lančarič.
Súčasťou projektu bude aj vytvorenie technického zázemia – skladu s náradím a vytvorenie oddychovej zóny s lavičkami.
O správu a údržbu komunitnej záhrady, ktorá sa nachádza na voľných a nevyužívaných pozemkoch bývalej ZŠ, prejavil záujem skautský oddiel 2. zbor Dlhých mačiek, ktorý už požiadal Majetkovú komisiu mestského zastupiteľstva o výpožičku severnej časti areálu školy na Mozartovej ulici č. 10 v Trnave.
„Čaká nás viacero výziev a neľahkých úloh, ale pevne verím, že keď sa spojí veľa dobrých ľudí pre dobrú vec, tak nakoniec všetko dobre dopadne. Chcel by som sa poďakovať trnavským skautom, a predovšetkým pánovi Bučkovi, za ich rozhodnutie zobrať si komunitnú záhradu pod svoje krídla a udržiavať ju najbližších minimálne 5 rokov. Veľmi si to vážim. Jednotlivé políčka v komunitnej záhrade budú mať možnosť získať predovšetkým obyvatelia z bytových domov, skauti im budú poskytovať aj technickú podporu,“ vysvetlil.
Lančarič osvetľuje aj hlavnú motiváciu vybudovania tohto projektu. Ako hovorí, v týchto miestach mali ešte ako žiaci základnej školy políčka, kde si pestovali svoju vlastnú zeleninu.
„Po zrušení ZŠ políčka zanikli. Chceme ich obnoviť a dať možnosť obyvateľom pestovať si svoju zeleninu, ovocie, pretože v bytových domoch takúto možnosť nemajú a mnohí by to veľmi uvítali. Záhrada bude zároveň plniť socializačnú aj vzdelávaciu funkciu vo forme návratu k tradičným hodnotám a prírode,“ predstavuje ďalší zo zámerov projektu.
V záhrade budú políčka pre pestovanie plodín, ovocné stromy, záhony kvetov aj priestor pre technické zázemie
Hlavným cieľom projektu je pretvoriť nevyužívanú plochu vo vlastníctve mesta a vytvoriť zeleninovú a okrasnú záhradu, v ktorej by svojpomocne hospodárili obyvatelia z okolitých bytových domov.
Snahou projektu je dosiahnuť cieľový stav, v ktorom obyvatelia v komunitnej záhrade budú mať možnosť pestovať svoju zdravú a ekologickú zeleninu, ovocie, bylinky a kvety. Priestor má plniť aj dôležitú spoločenskú funkciu v procese socializácie a vytvárania spoločnej komunity obyvateľov, ktorí by aktívne a efektívne využívali svoj voľný čas pestovaním plodín.
„Zároveň bude komunitná záhrada vytvárať predpoklady na miesto, kde sa v príjemnej atmosfére môžu spolu stretávať susedia, spoznávať sa, posedieť spoločne na lavičke, spraviť si opekačku a podobne,“ dodal Matej Lančarič.
Ulož ako PDF