Hovoríme s autormi myšlienky vybudovať v IBV Kamenný mlyn objekty pre chýbajúcu vybavenosť
Zámer dvoch obyvateľov Trnavy postaviť v lokalite IBV Kamenný mlyn objekty s vybavenosťou pre obyvateľov lokalít Za traťou a IBV Kamenný mlyn sa stretol s rozporuplnými reakciami verejnosti.
Pre nesúlad s platným územným plánom predložili investori žiadosť mestu na povolenie spracovania zmien v územnom pláne. Poslanci na aprílovom rokovaní mestského zastupiteľstva ich žiadosť odsúhlasili, no o niekoľko dní primátor Peter Bročka uznesenie nepodpísal, pretože sa so zámerom nestotožnil.
Peter Martiš a Andrej Hronček sú Trnavčania, žijú v IBV Za traťou. Ako povedali v našom rozhovore, venujú sa úplne odlišnému biznisu, nie sú developeri ani klasickí investori v oblasti stavebníctva či biznisu s nehnuteľnosťami. Ako vravia, iba dostali nápad ako priniesť ľuďom v lokalite bez vybavenosti chýbajúce služby a pustili sa do svojho projektu.
Zdroj: www.kaminac.sk
Aké sú vaše hlavné dôvody realizovať tento projekt, čo vaše rozhodnutie iniciovalo?
– V prvom kole to bola myšlienka, otvoriť si spolu vlastnú kaviareň s barom. Po výbere lokality sme začali uvažovať o komplexnejšom riešení – vytvoriť pre obyvateľov „Za traťou“ miesto, kde by sa mohli doobeda stretávať mamičky s deťmi a všeobecne ľudia, ktorí tam žijú nakoľko v tejto časti sa nenachádza absolútne žiadna občianska vybavenosť. Takisto by mala byť kaviareň atrakciou aj pre návštevníkov prechádzajúcich lesoparkom.
Aké sú vaše predstavy o službách, ktoré by v nových priestoroch mohli vzniknúť, aké benefity by projekt priniesol obyvateľom IBV Kamenný mlyn a Za traťou?
– Dominantou bude veľké detské ihrisko s kaviarňou a letnou terasou. O ďalších prevádzkach chceme dať ľuďom žijúcimi „Za traťou“ možnosť hlasovať (potraviny, lekáreň, jazyková škola, lekáreň, posilňovňa, bankomat,…) prostredníctvom stránky www.kaminac.sk.
Spomínate, že nie ste klasickí developeri ani investori v oblasti nehnuteľností či stavebného biznisu. Čomu sa venujete v pracovnej oblasti a z čoho plánujete zámer financovať?
– Andrej sa venuje veľkoobchodu so spotrebnou elektronikou a Peter zastupuje nadnárodnú softvérovú spoločnosť v regióne strednej a východnej Európy. Pozemky a prvú fázu výstavby budeme financovať z vlastných zdrojov, v ďalšej fáze chceme využiť financovanie prostredníctvom investičného úveru.
Objekt pre obchod a služby má vyrásť na 4 či 5 pozemkoch, momentálne vlastníte len jeden z nich. Čo tie ďalšie pozemky?
– Momentálne vlastníme krajný a zároveň najväčší pozemok. Na ďalšie pozemky máme uzatvorenú zmluvu o budúcej zmluve, ktorá nám zaručuje predkupné právo a garantuje nám, že momentálny vlastník, spoločnosť Kamenáč, s.r.o., nepredá do dohodnutého termínu pozemky inému záujemcovi.
Akú celkovú plochu zámer zaberie, v prípade, že by sa realizoval podľa vašich plánov?
– Pri dodržaní všetkých noriem a predpisov v budúcnosti vieme zastavať max. 29% celkovej plochy. Súčasný stav nám dovoľuje zastavaž až 35% plochy,
ale musíme brať do úvahy odstupy od ciest, parkovacie miesta, zeleň a podobne.
Skúste krátko popísať váš pripravovaný projekt z architektonického pohľadu, na čo ste upriamili svoju pozornosť, čo je hlavnou myšlienkou architektúry objektov?
– Hlavným architektonickým zámerom je vytvoriť “zelený ostrov” s dominantným detským ihriskom a kaviarenskou terasou. Budovy boli navrhnuté s ohľadom na prostredie, v ktorom by mali stáť – fasády budú z prírodných materiálov a objekty členené tak, aby organicky zapadli do prostredia. Vizualizácie sú už teraz k dispozícii na kaminac.sk.
Svoj projekt ste pred hlasovaním v zastupiteľstve predstavili na meste, stavebnej komisii, atď. Aké boli reakcie úradníkov a členov komisie?
– Stavebná komisia odporučila zmenu územného plánu jednohlasne. Spätná väzba úradníkov stavebného úradu sa niesla v duchu “to už tam dávno malo byť”.
Vizualizácia plánovaných objektov
Zdroj: www.kaminac.sk
Primátor sa rozhodol uznesenie o povolení spracovaní zmien nepodpísať. Budete naďalej rokovať aj s vedením radnice?
– Určite áno, pretože sme presvedčení o správnosti a výhodnosti nášho zámeru pre obyvateľov lokality „Za traťou“. Spustili sme tiež “papierovú” petičnú kampaň medzi obyvateľmi, ktorých sa prípadná výstavba objektu priamo dotýka (lokality Za traťou a Prednádražie). V priebehu dvoch dní sme vyzbierali viac ako 200 podpisov.
Predložíte svoju žiadosť na opätovné rokovanie do MZ, ak áno, kedy?
– Áno, najbližšie zasadnutie zastupiteľstva je 17.5.2016.
V schválenej urbanistickej štúdii IBV Kamenný mlyn sa do budúcna počíta s výstavbou dvoch polyfunkčných bytoviek s možnosťou umiestnenia podnikateľských priestoroch pre obchod a služby. Teda to, čo podľa mnohých obyvateľov IBV Za traťou chýba – kaviareň, obchod s potravinami, drobné služby a podobne, by mohlo vzniknúť v týchto objektoch. Pre obyvateľov IBV Kamenný mlyn tak existuje nádej, že vo svojej lokalite vybavenosť v budúcnosti dostanú. Aký máte pohľad na túto skutočnosť?
– Je pravdou, že aktuálne platná urbanistická štúdia počíta s výstavbou dvoch polyfunkcií na pozemkoch bližšie k bývalým TAZ. Majiteľ tejto nehnuteľnosti ale v dohľadnej dobe neplánuje ani výstavbu inžinierskych sietí, ani predaj samotných pozemkov. Veľmi radi by sme sa vyhli problémom s mestom, ktoré aktuálne riešime a náš zámer realizovali na pozemkoch určených na občiansku vybavenosť. Prakticky to žiaľ nie teraz, ani v strednodobom horizonte nebude možné.
Časť verejnej mienky nie je vášmu zámeru naklonená. Trnavčania majú stále v pamäti problém s povolením cesty cez lesoparkový chodník pod stĺpmi VN, teraz sa mnohým zdá, že prichádza do tohto priestoru opäť nejaký element, ktorý tam možno nepatrí.
– Negatívna mienka verejnosti je žiaľ primárne spôsobená neznalosťou detailov (lokalita, zámer) alebo je “živená” nepravdivými informáciami alebo dokonca úplne zavádzajúcimi anti-kampaňami. Ľudia nás tiež spájajú s nešťastným lesoparkovým prepojením a výstavnou rodinných domov na strane cintorína, s čím samozrejme nemáme nič spoločné. Pozemky o ktorých tu hovoríme sú vyslovene nevhodné na výstavbu rodinných domov a zároveň ideálne pre náš zámer.
V prípade, že poslanci povolia spracovanie zmien v ÚPN mesta, čaká vás proces posudzovania a schvaľovania odborníkmi, mnohými úradmi a inštitúciami. Veríte, že obstojíte?
– Určite áno!
Ďalšie vizualizácie:
Zdroj: www.kaminac.sk
Ulož ako PDF