V múzeu otvorili novú expozíciu o trnavskom regionálnom športe
Západoslovenské múzeum v Trnave prešlo v minulom roku rozsiahlou rekonštrukciou, v rámci ktorej bola obnovená fasáda na budove pochádzajúcej z 13. storočia, vymenených bolo takmer 300 okien, pribudol výťah, ktorý pomôže nielen imobilným návštevníkom, ale i pracovníkom pri sťahovaní ťažších predmetov. Bola zrekonštruovaná časť pivničných priestorov, v ktorých je na budúci rok plánovaná nová expozícia.
Znovuotvorenie múzea sprevádzala vernisáž novej expozície Osobnosti športu v Trnavskom kraji, ktorá mapuje najvýznamnejších a najúspešnejších športovcov súčasnosti, aj z minulých desaťročí. Mnohí z nich venovali múzeu svoje cenné artefakty, medaily, súčasti výstroja či oblečenia. Nechýba kladivo majstra Európy Libora Charfreitaga, plavky Martiny Moravcovej, boxerské rukavice olympijského víťaza Jána Zacharu, dres a raketa Dominiky Cibulkovej a mnohé ďalšie.
„Mňa mimoriadne teší, že múzeum po rekonštrukcii otvára takou netradičnou expozíciou. Mapuje úspechy športovcov nášho kraja a predstavuje ľudí, ktorí môžu slúžiť ako vzory pre mládež,“ povedal predseda TTSK Tibor Mikuš, ktorý sám v minulosti nosil medaily z karatistickým súťaží. „Ja sa veľmi teším, že o tri roky to bude už 50 rokov, čo som s karate, a to je pre mňa to najcennejšie. Verím, že tu pribudnú ďalšie artefakty prostredníctvom práce mojich žiakov, ktorí nazbierali zo dve stovky medailí a dnes sú už sami vynikajúcimi učiteľmi karate.“
Zrekonštruované múzeum a novú výstavu si pozrel aj veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Fedotov a mnohé ďalšie osobnosti verejného a najmä športového života. Nechýbali predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, paralympijská víťazka Veronika Vadovičová legendárny boxer Ján Zachara, futbalisti Jozef Štibrányi, Stanislav Jarábek, Valér Švec, Justín Javorek, Kamil Majerník, Dušan Radolský, bývalý šachový veľmajster Ján Plachetka, kanoisti, súrodenci Marcela a Róbert Erbanovci a mnohí ďalší.
Odbornou garantkou expozície bola Eva Charfreitagová: „Nápad na otvorenie takejto výstavy vznikol pri práci na publikácii o športe v kraji. Od myšlienok nebolo ďaleko k realizácii a dnes sme prví, ktorí si hotovú expozíciu môžeme pozrieť. Chcela by som poďakovať vedeniu kraja, paniam Duchoňovej a Jurčovej, ktoré expozíciu pripravili a v neposlednom rade všetkým športovcom, ktorí venovali svoje cenné artefakty, aby tá výstava stála za to.“
Pri vitríne venovanej hokeju sa asi najdlhšie zdržala dvojica bývalých slovenských reprezentantov Michel Miklík s Pavlom Rybárom. „Je to zriedkavý počin, uskutočniť takúto expozíciu. Väčšinou sa každý vyhovorí na nedostatok financií. Je to skvelý nápad a motivácia pre mladých. Na druhej strane je to pekné aj pre ľudí, ktorí niečo v športe dokázali a takto sa na nich nezabudne,“ povedal Piešťanec Miklík, ktorého doplnil Skaličan Rybár. „Je to príklad pre mládež, ktorá si pozrie svoje vzory, históriu športu a môže ich to motivovať k športovaniu. Myslím si, že šport je pre človeka, ako aj pre spoločnosť dôležitý. Je to veľmi pekná a dobre spracovaná výstava, ktorá mapuje šport v kraji. Okrem hokeja ma zaujala najmä historická motocyklová kombinéza.“
Tá patrila bývalému skvelému motocyklovému jazdcovi Petrovi Balážovi z Hlohovca, ktorý si tiež nenechal výstavu ujsť. „V Trnavskom kraji sa takýmto veciam darí, možno aj preto, že predseda bol sám aktívnym športovcom. Pozerá sa na to inak, ako iní funkcionári, ktorí nikdy nešportovali. Často ho je možné vidieť na rôznych športových podujatiach, a keby nemal k športu taký vzťah, asi by sa podobný nápad ťažko presadil.“
Patrik Velšic, hovorca TTSK
Ulož ako PDF