Trnavská radnica chce výrazne obmedziť používanie zábavnej pyrotechniky
Mesto Trnava pripravuje Všeobecne záväzné nariadenie (VZN), prostredníctvom ktorého chce obmedziť používanie takzvanej zábavnej pyrotechniky na území mesta.
Požiadavku na stanovenie obmezení predložil na februárovom rokovaní zastupiteľstva poslanec Peter Šujan.
Návrh nového VZN uvažuje s obmedzením používania pyrotechniky podľa kategórií v snahe zabrániť rušeniu pokoja obyvateľov mesta.
Ilustračné foto
Podľa návrhu VZN zakázať sa má používanie výrobkov kategórie F2 a F3 na území mesta Trnava (zábavná pyrotechnika, ktorá predstavuje nízke nebezpečenstvo a má nízku hladinu hluku a ktorú možno používať vonku v obmedzených priestoroch a pyrotechnika, ktorá predstavuje stredne veľké nebezpečenstvo, ktorá je určená na používanie vonku na veľkých otvorených priestranstvách a ktorej hladina hluku nie je škodlivá pre ľudské zdravie) s výnimkou 31. 12. v čase od 23:00 hodiny do 1. 1. nasledujúceho kalendárneho roku do 01:00 hodiny. V inom čase má byť používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3 na území mesta zakázané.
Mesto chce obmedziť aj používanie pyrotechnických výrobkov kategórie T1 (pyrotechnický výrobok určený na používanie na javisku, ktorý predstavuje nízke nebezpečenstvo) na použitie pri kultúrnych, športových podujatiach aobdobných spoločenských podujatiach len do 22:00 hodiny, aby nedochádzalo k rušeniu nočného pokoja. V inom čase a na iný účel má byť používanie pyrotechnických výrobkov kategórie T1 na území mesta zakázané.
Obmedzenia sa majú podľa návrhu VZN dotknúť aj pyrotechnických výrobkov kategórie P1 (pyrotechnické výrobky iné ako zábavná pyrotechnika a scénická pyrotechnika, ktoré predstavujú nízke nebezpečenstvo). Povolené bude len použitie v súlade s technickým účelom, pre ktoré boli vyrobené. Používanie na iný účel na území mesta bude zakázané.
Obmedzenia sa nemajú dotknúť pyrotechnických výrobkov kategórie F1. Tieto výrobky predstavujú veľmi nízke nebezpečenstvo a majú zanedbateľnú hladinu hluku, možno ich používať v obmedzených priestoroch. Patrí sem aj zábavná pyrotechnika, ktorú možno používať vo vnútri obytných budov.
Kontrolu dodržiavania VZN môžu vykonávať mestskí policajti, pracovníci mestského úradu, poslanci MZ či členovia komisií mestského zastupiteľstva.
Za priestupok pri porušení ustanovenia VZN je možné uložiť pokutu do 33 eur, v prípade správneho deliktu môže fyzická osoba – podnikateľ alebo právnická osoba dostať pokutu do 6638 eur.
O návrhu VZN budú rozhodovať mestskí poslanci zrejme už na júnovej schôdzi mestského zastupiteľstva.
Ulož ako PDF