Arcidiecéza rekonštruuje budovy bývalého Gymnázia Jána Hollého v Trnave
Trnavská arcidiecéza spustila v decembri 2015 rozsiahlu rekonštrukciu budovy pôvodného Arcibiskupského gymnázia na ulici Jána Hollého v Trnave. Cieľom tejto rekonštrukcie je vrátiť hmotné, duchovné a intelektuálne dedičstvo predchádzajúcich generácií naspäť do priestorov komplexu budov, v ktorých už arcibiskup Oláh vytvoril priestor pre človeka a jeho prirodzené a nadprirodzené učenie, informuje arcidiecéza v tlačovej správe.
Arcibiskupské gymnázium v súčasnosti nesie meno biskupa Jantauscha, ktorý sa zaslúžil o rozvoj cirkevného školstva vo vtedajšej Trnavskej apoštolskej administratúre.
„Aj jeho nástupcovia naďalej pokračovali v rozvoji cirkevného školstva. Po rekonštrukcii budovy sa vráti Arcibiskupské gymnázium biskupa Pavla Jantauscha zo súčasných prechodných priestorov na Kalinčiakovej ulici v Trnave do priestorov na ulici Jána Hollého. Tieto bude využívať aj Pedagogická a sociálna akadémia bl. Laury,“ konkretizuje Trnavská arcidiecéza.
Vrátením vyučovania do obnovených priestorov gymnázia chce Trnavská arcidiecéza pokračovať v budovaní kresťanských hodnôt u žiakov, chce ich viesť k samostatnému štúdiu, motivácii k celoživotnému vzdelávaniu, príprave na vysoké školy.
„To potom musí slúžiť k ich zapájaniu sa do života v reálnom svete tak, aby si na báze princípov náboženských hodnôt dokázali vytvárať vlastný názor, samozrejme nezabúdajúc pri tom na tolerantný prístup k názorom iných ľudí,“ zdôrazňuje.
Vizualizácia obnovených priestorov Arcibiskupského gymnázia biskupa Pavla Jantauscha v Trnave
Zdroj: Projektová dokumentácia vypracovaná firmou TIMANA s.r.o. Bratislava
História predchodcu Arcibiskupského gymnázia siaha do roku 1543, keď do Trnavy prišla Ostrihomská kapitula a Kapitulská škola zlúčila v sebe mestskú i farskú školu. Dôvodom bolo zvýšiť úroveň školstva v Trnave.
Pri štúdiu sa zdôrazňovala náboženská výchova a učebnú osnovu tvorili gramatika, dialektika, rétorika a aritmetika.
Profesor Ellobochius 20. júla 1558 opäť zreorganizovanú školu po prvý raz pomenoval názvom gymnázium. V roku 1561 povolal arcibiskup Milukáš Oláh do Trnavy jezuitov, ktorí tu otvorili prvé kolégium na území Uhorska.
Mikuláš Oláh založil v Trnave v roku 1566 seminár, s ktorým žilo gymnázium v príkladnej symbióze. Keď v roku 1765 Peter Pázmany založil Trnavskú univerzitu, Trnavské gymnázium sa stalo pre ňu prípravnou školou. Po presťahovaní univerzity do Budína v roku 1777 dostalo gymnázium do správy budovu lekárskej fakulty.
Dnešné Arcibiskupské gymnázium je pokračovateľom Vyššieho gymnázia, ktoré v roku 1852 založil v Trnave kardinál arcibiskup Ján Scitovský.
Činnosť školy bola v rokoch 1919 až 1937 prerušená zásluhou zásahu zo strany štátu. O rok na to, v marci 1938 gymnázium obnovilo svoju činnosť. Stalo sa tak vďaka trnavskému apoštolskému administrátorovi, biskupovi Pavlovi Jantauschovi. Ďalší zlom nastal v roku 1945, kedy život na gymnáziu na dlhé roky zanikol.
„K jeho opätovnému oživeniu prišlo 3. septembra 2001 vďaka arcibiskupovi vtedajšej Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Mons. Jánovi Sokolovi. Súčasný arcibiskup Mons. Ján Orosch, napriek mnohým ťažkostiam, ktorými si vzdelávanie na Slovensku prechádza, pokračuje v rozvoji cirkevného školstva na území Trnavskej arcidiecézy,“ konštatuje arcibiskupský úrad.
K tomuto rozvoju má prispieť aj prebiehajúca rekonštrukcia priestorov budovy pôvodného gymnázia a vrátenie stredoškolského štúdia do komplexu budov Trnavskej arcibiskupskej kúrie.
Vizualizácia obnovených priestorov Arcibiskupského gymnázia biskupa Pavla Jantauscha v Trnave
Zdroj: Projektová dokumentácia vypracovaná firmou TIMANA s.r.o. Bratislava
Ulož ako PDF