Lycos Trnavské sladovne sú slovenskou špičkou
Vyvážajú slad do pivovarov na rôznych kontinetoch. Vďaka nim si pivo špičkových značiek môžu vychutnať v každom kúte sveta. Nájdete ich v každom obchode a takmer všade, kde sa na Slovensku pivo čapuje. Lycos Trnavské sladovne sú totiž vo výrobe sladu nielen slovenskou, ale dá sa s kludným srdcom povedať, že aj svetovou špičkou.
Veď ich zákazníkmi sú uznávané značky ako SAB Miller, Heineken, Carlsberg, či Molson Coors. Pod tieto pivovarnícke giganty spadajú obľúbené pivá nielen v Čechách a na Slovensku, ale aj na rôznych svetadieloch. Vďaka sladovni v Trnave tak nájdete kúsok z mesta takmer kdekoľvek na svete.
99% na export
Sú prínosom nielen pre mesto Trnava, ale aj pre Slovensko. Takmer celá ich produkcia sa sústreďuje na export.
„Pri 99% exportu našej produkcie teda dosahujeme jeden z najvyšších podielov pridanej hodnoty vytvorenej na Slovensku,“ hrdo vyhlásil majiteľ sladovní Martin Mäsiar.
Cesta k takejto produkcii však nebola ľahká. Mäsiar prebral fabriku v roku 2000, dovtedy bol úspešným obchodníkom so sladom. Ukázalo sa, že úspech vie preniesť aj do výroby, pretože dnes Lycos Trnavské sladovne prosperujú a sú uznávanou firmou nielen doma, ale aj v zahraničí. Úspech ich nezmenil, skôr naopak, ešte viac to v nich posilnilo lokálpatriotizmus.
„Snažíme sa všemožne pomáhať tomuto regiónu, takmer všetku produkciu sladovníckeho jačmeňa kupujeme od miestnych farmárov,“ hovorí Mäsiar. Investície sa dotkli aj výroby. Modernizácia ide ruka v ruke so zlepšovaním pracovných podmienok zamestnancov. „Každá úspešná firma dbá o svojich zamestnancov. Iba zdraví a spokojní ľudia odvedú v práci maximum. Pracovná atmosféra je pre mňa veľmi dôležitá,“ hovorí majiteľ sladovní.
Pohľad na trnavské sladovne
Myslia na ľudí
Značné investície idú aj do životného prostredia. Sladovne ležia v obývanej časti mesta, čo znamená, že ovplyvňujú kvalitu života ľudí.
„My nemôžeme za to, že výstavba obytných domov postupne obkolesila sladovne, ale napriek tomu robíme maximum pre to, aby ľudia ani necítili, že vedľa nich je obrovská fabrika,“ hovorí Mäsiar.
Niekoľko miliónov eur zaplatili za čističku odpadových vôd, chladiace systémy, odsávanie prachu a ďalšie čističky.
„Dnes je priam nutnosť investovať do technológii na ochranu životného prostredia, ja to považujem za samozrejmosť,“ uviedol.
Ako dodal, sladovne spĺňajú všetky prísne emisné limity v súlade s európskymi normami. Lycos Trnavské sladovne sú aj držiteľmi rôznych kvalitatívnych certifikátov. Na spadnutie je aj certifikát ISO 14 000, čím sa oficiálne stanú sladovňou ekologicky priateľskou k životnému prostrediu.
(PR článok)
Ilustračné foto