Vďaka Participatívneho rozpočtu sa v Trnave zrealizovalo štrnásť projektov
Pilotný ročník trnavského participatívneho rozpočtu došiel do finále. Posledným bodom naplánovaným na tento rok po realizácii projektov bolo vyhodnotenie, ktoré sa uskutočnilo v obradnej sieni radnice. Pozvaní boli občianski koordinátori jednotlivých projektov, vedenie Mesta Trnavy i členovia Kancelárie pre participáciu. Stretnutie viedol Peter Nedoroščík z občianskeho združenia Utopia, s ktorým trnavská samospráva na participatívnom rozpočte spolupracuje.
Z celkového počtu pätnásť projektov v tomto ročníku sa podarilo zrealizovať štrnásť. Pätnástym projektom bola Revitalizácia Slovanskej ulice, kde sme narazili na problém s majiteľmi pozemkov, keďže uvedená lokalita nepatrí do vlastníctva mesta.
„Napriek snahe zo strany samosprávy i osobnej intervencii primátora Petra Bročku sa nepodarilo s jednotlivými majiteľmi pozemkov dohodnúť. Zvyšných štrnásť úspešne zrealizovaných projektov však svedčí o vydarenom ročníku, ktorý priniesol mnoho poznatkov a skúseností, z ktorých budeme vychádzať na budúci rok,“ informuje radnica v tlačovej správe.
Koordinátori participatívnych projektov z radov občanov za rok 2016 s vedením mesta a členmi Kancelárie pre participáciu
Prvý ročník Participatívneho rozpočtu pre Trnavu sa začal 26. februára 2016 verejným stretnutím občanov.
Viac než sto z nich sa ďalej pravidelne stretávalo a vytvorilo šesť participatívnych komunít (Deti a rodina, Doprava, Seniori, Kultúra, Verejný priestor a Zeleň).
Z ich nápadov vzišlo uvedených pätnásť projektov, o ktorých rozhodovali občania v hlasovaní i samotní koordinátori (autori projektov) vo verejnom zvažovaní.
Výsledkom bol výber deviatich projektov, ktoré získali najviac hlasov. Na návrh primátora Trnavy však mestské zastupiteľstvo v aktualizácii rozpočtu mesta schválilo navýšenie sumy na projekty z pôvodných 20 000 eur na 39 500 eur, vďaka čomu mohlo byť zrealizovaných všetkých pätnásť.
Na slávnostnom vyhodnotení v priestoroch trnavskej radnice predstavili všetky uskutočnené projekty.
„Ich autori mali možnosť zhrnúť svoje dojmy a postrehy z niekoľkomesačnej práce a poskytnúť spätnú väzbu o tom, ako sa im spolupracovalo so zamestnancami Mestského úradu v Trnave, ktorí boli zodpovední za realizáciu jednotlivých projektov. Išlo o prvú príležitosť pre občanov vstúpiť do procesov samosprávy a zúčastniť sa rozhodovania o tom, ako sa použije časť verejných zdrojov,“ pripomína mestská samospráva.
Na budúci ročník Participatívneho rozpočtu pre Trnavu schválili poslanci mestského zastupiteľstva na svojom decembrovom rokovaní čiastku 50 000 eur.
Niektoré z realizovaných projektov:
„Veríme, že záujem občanov o participáciu bude stúpať a opäť spolu vytvoríme skvelé projekty, ktoré zlepšia život v Trnave pre nás všetkých,“ vyjadrila nádej radnica.
Revitalizácia átria v malometrážnych bytoch
Mobiliár mestskej promenády
Tančiareň pre seniorov
Ovocná oáza na ZŠ s MŠ Vančurova