Dolnú bránu stavať nebudú, vznikne len prezentácia archelogických nálezov
Namiesto vysokej konštrukcie z kovu a skla, alebo murovanej veže, ktorá mala pripomínať zaniknutú Dolnú bránu mestského opevnenia, vybuduje mesto len múriky do výšky jedného metra. Na základe takto vypracovaného projektu postaví prezentáciu Dolnej brány dodávateľ, ktorý vzíde z verejnej súťaže.
Cieľom trnavskej radnice bolo na konci pešej zóny pred budovou okresného súdu opätovne postaviť zaniknutú Dolnú bránu. Plán spočíval najprv v riešení stavby „náznakovou“ priehľadnou konštrukciou z kovu a skla, pričom základy pôvodnej brány a barbakanu by boli postavené do výšky asi jedného metra.
Zahraniční odborníci odporúčali stavať vežu z tehál v plnej výške s priznanim celkového stavu, s čím sa radnica stotožnila.
Po niekoľko mesiacov trvajúcich diskusiách s odborníkmi je výsledok taký, že opätovné postavenie brány sa realizovať nebude.
Mesto tak bude históriu južnej časti mestského opevnenia prezentovať verejnosti po archeologickom výskume formou záchrany, konzervovania a prezentácie nálezov náznakovými múrikmi.
Dolná brána na vizualizácii Ateliéru DV
Priestor pred okresným súdom zmení inštalácia náznakov Dolnej brány
Po konzultáciách s Krajským pamiatkovým úradom Trnava sa mesto dohodlo, že Dolnú bránu odprezentujú do úrovne asi 1 meter nad terénom a stredoveký barbakan do výšky približne 60 cm.
V rámci stavebných prác okrem iného postupne odkopú múry hradobného opevnenia, celoplošne základ za účelom zistenia skutočnej šírky a technického stavu pozostatkov základovej konštrukcie, riešiť sa budú statické konštrukcie pre nadzemné časti murív, vybudovanie nových základov nad kanalizáciou, odvodnenie murív či iluminácia formou podsvietenia.
Súčasťou riešenia je aj prezentácia padacieho mosta v náznakovej rovine novou konštrukciou z dubového dreva. Konštrukciu mosta vyrobí umelecký tesár.
Realizačnú firmu zámeru prezentácie brány a barbakanu chce mesto vybrať v priebehu augusta tohto roka, stavebné práce potrvajú približne dva mesiace od podpisu zmluvy s víťazom verejnej súťaže.
Náklady na realizáciu zámeru predpokladá mesto vo výške 164-tisíc eur s DPH, cenu zrejme stlačí verejná súťaž.
Dolná brána a barbakan tvorili niekoľko storočí súčasť mestského opevnenia.
Barbakan prestal slúžiť svojmu účelu v druhej polovici 18. storočia, kedy bol pravdepodobne asanovaný.
Na jeho východnej stene vznikla strelnica, ktorú nahradila v 19. storočí budova Okresného súdu.
Dolná brána je zaznamenaná na zameraní Antona Grünna z roku 1819. Následne bola asanovaná.
Radnica chcela po konzultácii so zahraničnými architektmi postaviť murovanú vežu. Odporúčali v plnej výške a priznať celkový stav.
Vizualizácia: DV Ateliér
Pod úrovňou terénu sa zachovali základové konštrukcie Dolnej brány a barbakanu, ktoré odkryli archeologické výskumy v rokoch 2015 a 2016. Pred ich uskutočnením sa realizoval ešte výskum georadarom.
Západná časť základov Dolnej brány bola zničená pravdepodobne počas výstavby kanalizácie v rokoch 1939 – 1940.
Jedným z hlavných dôvodov nesúhlasného stanoviska odborníkov so stavbou kópie Dolnej brány je skutočnosť, že tento priestor je dnes iný, než bol v minulosti.
Odborníci poukazujú na fakt, že ak by bránu postavili, už nebude po stranách uzavretá hradbami. Vznikli tu budovy súdu a Evanjelický dom, ktoré tomu bránia.
Upustenie od pristavania hradieb by podľa vyjadrenia Petra Grznára z KPÚ v Trnave pre časopis .týždeň znamenalo, že brána by tam podľa stála osamotene a nezmyselne. Chýbali by jej nielen hradby, ale aj barbakan či vodná priekopa. Už by to nebola brána, ale veža.
V hre bola aj konštrukcia z kovu a skla