Viaceré mestské objekty a priestory v centre sú prázdne, radnica prichádza o nemalé príjmy
Pracháreň, Zelený dom na námestí, kníhkupectvo na Hlavnej ulici, priestory bývalých odevov Pod stĺpami a najnovšie aj Radničná reštaurácia. Viaceré mestské priestory a objekty v samom centre sú prázdne a nevyužívané, mesto tak prichádza každý mesiac o nezanedbateľné príjmy.
Budova tzv. Zeleného domu na Trojičnom námestí je voľná od 1. júla 2017. Posledný nájomca skončil k 30. 6. 2017.
Na dobu určitú – do konca júna 2018 – má uzavretú dohodu o prenájme priestorov prevádzkovateľ reštaurácie v suteréne objektu a kaviarne na prízemí.
Mesto vypísalo v septembri verejnú súťaž na prenájom objektu s minimálnou východiskou cenou nájomného 95 500 eur za rok, do súťaže sa však podľa informácií hovorcu mesta Pavla Tomašoviča nikto neprihlásil.
V Zelenom dome je prenajatý len suterén a časť prízemia, väčšina priestorov budovy zostáva neobsadená
Od novembra 2017 zostali prázdne aj priestory Radničnej reštaurácie s cukrárňou a kaviarňou. Nájomca sa vysťahoval na konci októbra.
Ako poznamenal prevádzkovateľ podniku Peter Michalec, platiť aj naďalej nájomné vo výške približne 80 000 eur, ročne vrátane letnej terasy, spolu s nákladmi na prevádzku a zamestnancov, bolo ekonomicky nad jeho sily.
„Snažili sme sa s mestom dohodnúť, ale bezvýsledne,“ zdôvodnil rozhodnutie o ukončení prevádzky s dovetkom, že problémom prenájmov v centre sú mestom stanovené nereálne vysoké poplatky za takzvanú exkluzivitu lokality, ktoré zdvíhajú ceny nájomného až o 500 percent.
Radničná reštaurácia ukončila fungovanie v októbri
Už takmer rok nie je vyriešený priestor bývalého kníhkupectva Libri na pešej zóne. Nájomca dlhoval mestu asi 30-tisíc eur.
Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava preto podala žalobu na okresný súd a zároveň zabezpečila prenajaté priestory spolu s kompletným hnuteľným vybavením, vrátane kníh.
Spoločnosť si dlhodobo prenajímala priestory na prízemí mestského objektu s výmerou 220 metrov štvorcových.
„Otázkou je, čo urobíme s týmto priestorom v budúcnosti. Ja by som bol za to, aby po vyparataní, resp. po doriešení záležitosti s aktuálnym nájomcom sme sa čím skôr začali zaoberať rekonštrukciou priestorov vrátane priečelia,“ povedal v marci 2017 primátor Peter Bročka. V budúcnosti by mala byť podľa Bročku zachovaná v objekte príbuzná téma, teda kultúra.
„Ja by som sa držal toho, čo tam je teraz, možno s veľmi jemne pridruženou gastrotémou napríklad v podobe kaviarne. Pre mňa má kníhkupectvo v tomto priestore dlhodobú tradíciu, preto by som sa asi toho držal aj v budúcnosti,“ vyjadril svoju predstavu Bročka.
Kníhkupectvo Libri na Hlavnej ulici skončilo prevádzku na konci jesene 2016
Dlhodobým problémom, ktorý sa ťahá naprieč volebnými obdobiami od roku 2008, je budova Prachárne. V minulosti sa uskutočnili pokusy o prenájom aj predaj budovy, no bez úspechu.
Trnavská radnica naposledy navrhla podmienky verejnej súťaže „na najvhodnejší podnikateľský zámer na využitie nehnuteľnosti“ v apríli 2016.
Vedenie mesta malo úmysel ponúknuť záujemcom možnosť objekt dlhodobo prenajať, Pracháreň si však mesto chcelo ponechať vo svojom majetku.
Zámerom bolo zrekonštruovať zdevastovanú budovu, ktorá nie je v prevádzkyschopnom stave, a ako protihodnotu ponúknuť investorovi dlhodobý prenájom.
Napokon však pripravený materiál stiahli ešte predtým, ako sa dostal na rokovanie mestského zastupiteľstva. Odvtedy sa o Prachárni nehovorí.
Objekt Prachárne je nevyužívaný už od roku 2008
Rovnako už dlhší čas sú prázdne a pre mesto bez ekonomického prínosu aj rozsiahle priestory bývalých odevov Pod stĺpami.
Mesto tento priestor využíva len príležitostne, spravidla na menšie kultúrne podujatia vo vlastnej réžii.
Ulož ako PDF