Vyšla nová publikácia o dejinách Trnavy v rokoch 1938 – 1948
Obdobie rokov 1938 – 1948 je jednou z najzaujímavejších, no aj najkontroverznejšie vnímaných etáp v novodobých slovenských dejinách.
Dôležitú úlohu zohralo aj v regiónoch, nevynímajúc Trnavu, ktorá za relatívne krátky čas zažila viacero režimov – od dohasínajúcej existencie Československej republiky cez režim 1. Slovenskej republiky až po ľudovodemokratické Československo s vyústením do februárového uchopenia moci komunistickou stranou.
Obálka publikácie
Autor novej publikácie o dejinách Trnavy v tomto „prelomovom období“ Peter Sokolovič v knihe prináša viacero zaujímavých postrehov, ktoré sa snažia nielen priblížiť, ale aj zobjektivizovať obdobie rokov 1938 – 1948 v slovenskom Malom Ríme.
O to viac, že v minulosti boli viaceré udalosti či osobnosti uvedeného obdobia interpretované tendenčne, prípadne sa na ne takpovediac „zabudlo“.
Peter Sokolovič z Filozofickej fakulty UCM vydal v roku 2016 publikáciu Novodobé dejiny Trnavy rečou dokumentov s podtitulom Pamätná kniha mesta Trnavy a Kronika národného povstania v Trnave ako pramene poznania regionálnej histórie.
V minulosti sa ešte ako historik Ústavu pamäti národa napríklad podieľal na organizácii vedeckej konferencie Trnava v rokoch 1939 – 1989.
Publikáciu su môžete zaobstarať v univerzitnej predajni kníh Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
Ulož ako PDF