Zanedbaný lesík na Štrkoch sa premení na oddychovú zónu s vodnou plochou možno ešte v tomto roku
Dominantná vodná plocha, chodníky, lavičky, ohnisko a pomerne značné úpravy súčasného terénu majú urobiť zo zanedbaného lesíka na Štrkoch novú relaxačnú zónu pre obyvateľov Trnavy. O pripravovanom zámere sme po prvý raz informovali v júni 2017. Aktuálne sa projekt posúva do fázy výberu dodávateľa stavebných prác formou verejnej súťaže.
Avizovaný projekt revitalizácie lesíka v blízkosti Národného streleckého centra rieši komplexnú úpravu územia.
Z projektovej dokumentácie vyplýva, že cieľom zámeru je zvýšiť ekologickú stabilitu vymedzenej lokality, zatraktívniť územie a sprístupniť ho pre širokú verejnosť. Lesopark má slúžiť obyvateľom Trnavy na krátkodobú rekreáciu v prírodnom prostredí a k športovému vyžitiu.
Predpokladaná hodnota stavebných prác je 370-tisíc eur s DPH, cenu zrejme zníži verejná súťaž.
Vizualizácia územia s vodnou plochou
„Realizácia projektu by sa mala uskutočniť v priebehu tohto roka. Závisí to od viacerých faktorov, tým prvým je úspešná verejná súťaž a dostatok predložených ponúk od uchádzačov. V prípade, že všetko pôjde dobre, stavebné práce by sa mali rozbehnúť na začiatku leta 2018,“ priblížil hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič.
Radnica zatiaľ nemá úplne vyriešené financovanie tohto investičného zámeru. Približne 70-tisíc eur má k dispozícii z projektu LUMAT, o ďalšie peniaze sa ešte bude uchádzať.
„Financovanie je možné aj z mestského rozpočtu alebo z iných externých zdrojov,“ poznamenal Tomašovič s dovetkom, že závisieť bude aj od toho, kam sa až podarí stlačiť konečnú cenu stavebných prác vo verejnej súťaži. Samotné stavebné práce majú trvať približne 5 mesiacov od podpisu zmluvy s dodávateľom.
Dominantou bude vodná plocha
Celková rozloha riešeného územia je takmer 30-tisíc metrov štvorcových. Vodná plocha je navrhnutá na ploche 2135 m2, zostávajúci priestor bude patriť zeleni.
Navrhnuté sú aj komunikácie pre peších v dĺžke 1,1 kilometra, projekt počíta s umiestnením troch desiatok prvkov drobnej architektúry a verejným osvetlením.
„V centrálnej časti riešeného priestoru bude vybudovaná vodná plocha, ktorá bude dominantným prvkom. Areálové úpravy v okolí vodnej plochy pozostávajú z vytvorenia vegetačných úprav prírode blízkeho charakteru, vybudovania komunikácií pre peších z prírodných materiálov a z doplnenia prvkov drobnej architektúry vrátane mobiliáru. Ďalej je navrnuté verejné osvetlenie, ktoré citlivo osvetlí hlavnú trasu komunikácií. Po obvode lesoparku je navrhnutý náučný chodník,“ uvádza sa v projekte.
Pohľad na oddychovú plochu s ohniskom, prístreškom a posedením
Architektonické a urbanistické riešenie
Vodná plocha s výmerou 70 x 45 metrov sa bude nachádzať v centrálnej časti územia. Jej okraje bude tvoriť vodná a močiarna vegetácia, ktorá zabezpečí čistenie vody a spevnenie brehov. Zdrojom vody pre jazierko bude studňa. Voda v rámci jazierka bude cirkulovať pomocou systému poháňaného čerpadlom. Prebytočná voda bude presakovať do porastu drevín.
Vodná plocha bude rozdelená na vodnú plochu vodnej nádrže s výmerou 1700 m2 a maximálnou hĺbkou 2 metre a dve lagúny s rozmerom približne 100 metrov štvorcových, kde dosiahne hĺbka vody 40 cm.
Pri vodnej ploche vznikne terénna modelácia – násyp, ktorá bude slúžiť ako vyhliadka, slnečný kopec. Trasy chodníkov vedú od troch vstupov, cez porasty drevín smerom k vodnej ploche, kde je jeden chodník zokruhovaný a vedie okolo jazera.
Ďalší dopĺňa existujúci nespevnený chodník po obvode lesíka. V blízkosti vodnej plochy v južnej časti bude vytvorený priestor na oddych s posedením na slnku aj v tieni, pri ohnisku i pod prístreškom.
Mobilár lesoparku budú tvoriť lavičky, stôl, odpadkové koše, informačné tabule, stojan na bicykle a ďalšie, všetko je navrhnuté z agátového dreva. Gril bude obložený prírodným kameňom.
„Priestor okolo vodnej plochy aj s násypom bude zatrávnený lúčnym porastom prírode blízkeho charakteru. Bodovo sa vysadia dlhoveké solitérne stromy a niekoľko menších skupín stromov. Prírodný charakter prostredia bude dotvárať bylinný podrast v okolí chodníkov, ktorý sa spontánne obnoví po presvetlení existujúceho hustého porastu. Ostatné plochy sa ponechajú bez zásahu, kde bude prevládať viacúrovňový porast stromov rôzneho veku s podrastom krov,“ konkretizuje pripravovaný zámer projektová dokumentácia.
Trasu náučného chodníka majú doplniť ekoostrovčeky pre huby, hmyz a búdky pre vtáky a netopiere. Náučný chodník bude prechádzať okrajovými časťami lesoparku.
Celková situácia územia
Sadové úpravy
Nová výsadba má pozostávať z drevín, vodných a močiarnych bylín a výsevu parkového a lúčneho trávnika na rekultiváciu pôdy.
V priestore bude vysadených 120 kusov listnatých drevín, 835 kusov vodných a močiarných rastlín, územie s rozlohou 4500 metrov štvorcových pokryje lúčny trávnik.
V rámci prípravy územia sa počíta s výrubom 32 stromov. Vo väčšine prípadov ide o invazívny druh javorovca jaseňolistého (18 kusov), ďalšie stromy odstránia z dôvodu realizácie stavby. Ide napríklad o 11 kusov jaseňa či dva topole čierne.
Na ploche 8500 metrov štvorcových predpokladá projekt výrub rôznych náletových porastov, ktoré je potrebné odstrániť z dôvodu realizácie komunikácií.
Generálnym projektantom a spracovateľom je Júlia Straňáková.
Lesík pri Štrkoch je v súčasnosti zarastený, nachádza sa v ňom množstvo odpadu a na rekreáciu či prechádzky je prakticky nevyužiteľný
MAPA:
Lesík sa nachádza niekoľko desiatok metrov od obchvatu pred bránami streleckého centra