Na cestách bude počas sviatkov zvýšený presun vodičov, pozornosť zvýrazní aj polícia
Počas veľkonočných sviatkov uskutoční prvá z viacerých celoslovenských policajných akcií, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie vodičov o nebezpečenstve alkoholu za volantom. Tieto preventívne akcie v rámci projektu Deň zodpovednosti každoročne organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom, Oddelením bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR a Zelenou vlnou RTVS.
S blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami je každoročne zvýšený presun vodičov, čím sa zvyšuje intenzita premávky na cestách. Policajti budú preto podľa potreby riadiť a usmerňovať premávku na hlavných cestných ťahoch.
Dohľad zvýšia aj na frekventovaných križovatkách, nehodových miestach, úsekoch a tiež všade tam, kde bude predpoklad zvýšenej intenzity premávky.
Ilustračné foto
„Policajti sa budú zameriavať predovšetkým na porušenie tých pravidiel cestnej premávky, ktoré sú hlavnými príčinami vzniku dopravných nehôd. Ďalej na kontrolu dodržiavania najvyšších dovolených rýchlostí a dodržiavanie zákazu požívania alkoholu a iných návykových látok. Hliadky budú rozmiestnené tak, aby efektívne chránili slušných účastníkov cestnej premávky,“ uviedla Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ.
Tak, ako každý rok, polícia opäť upozorňuje, že vodiči pod vplyvom alkoholu v žiadnom prípade nepatria na cesty (to platí celoročne). Takíto vodiči môžu spôsobiť nehodu aj tam, kde by tak za iných okolností neurobili. Jazda v opitosti nad jedno promile je trestným činom, za ktorý hrozí až ročné väzenie. Takéto prípady bude polícia riešiť nekompromisne.
„Zhon na cestách a uliciach miest môže spôsobovať nervozitu, či nesústredenosť vodičov pri šoférovaní, ako aj chodcov, ktorí na priechodoch pre chodcov nerešpektujú svetelnú signalizáciu alebo prechádzajú cez cestu mimo miest na to určených. Rozptýlená pozornosť však môže mať v konečnom dôsledku fatálne následky. Upozorňujeme vodičov ako aj ostatných účastníkov cestnej premávky, aby sa v preplnených uliciach navzájom rešpektovali, dodržiavali dopravné predpisy a predchádzali tak nešťastiam na cestách,“ pripomenula D. Baloghová.
Zhon na cestách a uliciach miest môže spôsobovať nervozitu, či nesústredenosť vodičov pri šoférovaní, ako aj chodcov, ktorí na priechodoch pre chodcov nerešpektujú svetelnú signalizáciu alebo prechádzajú cez cestu mimo miest na to určených. Rozptýlená pozornosť však môže mať v konečnom dôsledku fatálne následky. Upozorňujeme vodičov ako aj ostatných účastníkov cestnej premávky, aby sa v preplnených uliciach navzájom rešpektovali, dodržiavali dopravné predpisy a predchádzali tak nešťastiam na cestách.
POLÍCIA, PIVOVARNÍCI A MINISTERSTVO DOPRAVY
VARUJÚ PRED ALKOHOLOM ZA VOLANTOM
Takmer každá jedenásta dopravná nehoda na Slovensku je spôsobená vodičmi, ktorí pred jazdou pili alkoholické nápoje. Štatistiky za posledné tri roky (2015-2017) ukazujú mierny nárast počtu dopravných nehôd, vrátane tých pod vplyvom alkoholu.
Počet dopravných nehôd je najvyšší počas predĺžených víkendov a sviatkov.
Pivovarníci sa preto tento rok rozhodli zintenzívniť svoje zodpovednostné aktivity a zorganizovať ich niekoľko krát počas roka. Teraz, pred Veľkou nocou chcú pripomenúť vodičom, že alkohol za volant v žiadnom prípade nepatrí.
„Apelujeme na vodičov, aby vtedy, keď šoférujú, siahali výlučne po nealkoholických nápojoch a aby cez sviatky mali na pamäti nebezpečenstvo zostatkového alkoholu. Pripravili sme preto aj informačné materiály, ktoré budú policajné hliadky rozdávať vodičom. Veríme, že naše preventívne aktivity v rámci projektu Deň zodpovednosti prispejú k zodpovednému správaniu vodičov a zníženiu dopravných nehôd spôsobených v dôsledku požitia alkoholu,“ uviedla Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.
Prvá z radu tohtoročných policajných akcií v rámci projektu Deň zodpovednosti sa uskutoční počas celých veľkonočných sviatkov vo všetkých krajoch. Ďalšie aktivity sú plánované na leto a jeseň.
„Za obdobie posledných troch rokov vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu zavinili 11 % zo všetkých dopravných nehôd zavinených práve vodičmi motorových vozidiel. Ak sa však pozrieme len na veľkonočné sviatky, ktoré predstavujú 4-dňový predĺžený víkend, tvorí tu podiel dopravných nehôd zavinených vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu v priemere až 23 percent,“ uviedol Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru SR.
ZRADNÝ ZOSTATKOVÝ ALKOHOL
Veľkým problémom u šoférov býva často zostatkový alkohol, ktorého prítomnosť a pôsobenie sa často podceňuje. To, koľko alkoholu a ako dlho koluje človeku v žilách, závisí od viacerých faktorov.
„Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje muž vážiaci 85 kg asi osem hodín. Zatiaľ čo žena vážiaca 60 kg potrebuje na odbúranie alkoholu len z dvoch veľkých pív približne deväť hodín. Keď sadáme za volant, je preto dôležité pozrieť si tieto množstvá a orientačné časy aj niekoľko hodín potom, čo sme pili alkohol,“ upozorňuje Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR.
Podľa údajov BECEP je čas odbúrania alkoholu z jedného veľkého 12% piva porovnateľný s časom odbúrania alkoholu z 2 dcl vína. Čas odbúrania alkoholu z jedného veľkého 10% piva je porovnateľný s časom odbúrania alkoholu z 0,5 dcl liehoviny.
BECEP zároveň upozorňuje na to, aký výrazný vplyv má alkohol na vodiča. Spôsobuje stratu sebakontroly a mnoho vodičov sa vtedy mylne domnieva, že jazdí bezpečne. Alkohol zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku.
Znižuje ostrosť zraku, zužuje videnie a spôsobuje tak rozostrené vnímanie situácie na ceste, čím vážne ohrozuje životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Alkohol zároveň spôsobuje impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov.
KEĎ PIJEM, AUTO OSTANE DOMA
Keď pijem, auto ostane doma – je to najbezpečnejšie, ale aj najlacnejšie riešenie, ako sa vyhnúť nehodám a následným nepríjemnostiam.
„Ak plánujete počas veľkonočných sviatkov navštíviť rodinu, priateľov, či ísť na pondelkovú šibačku, kde sa nevyhnete konzumácii alkoholu, naplánujte si vopred spôsob, ako sa budete bezpečne premiestňovať: využite MHD, taxík, alebo choďte pešo. Ak ide na šibačku partia autom, je dobré dopredu sa dohodnúť, kto bude šoférovať a tým pádom bude piť len nealko,“ odporúča Jana Shepperd.
Ulož ako PDF