Trnavský župan rokoval s ministerkou kultúry o záchrane 160 miliónov eur pre kultúrny a kreatívny priemysel v samosprávnych krajoch
Trnavský župan Jozef Viskupič sa dnes stretol s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou. Keďže nové vedenie TTSK má eminentný záujem podieľať sa na mobilizácii kreatívneho potenciálu v regióne, Viskupič požiadal ministerku o spoluprácu pri optimalizácii podmienok eurofondovej výzvy pre projekt Kultúrno kreatívne centrum tak, aby bol dosiahnutý čo najvyšší efekt. Župan chce veriť, že proces v oblasti kultúrno-kreatívneho priemyslu, ktorý bol za vedenia ministra Maďariča (Smer) vyslovene zanedbaný, sa novému vedeniu ministerstva podarí zvrátiť.
„Len samotný Trnavský samosprávny kraj môže získať v rámci projektu Kultúrno kreatívne centrum takmer 20 miliónov eur, celkovo pri všetkých samosprávnych krajoch hovoríme až o sume 160 miliónov eur,“ upozornil J. Viskupič, ktorý je zároveň aj predsedom združenia samosprávnych krajov SK8.
„Ministerku som navštívil, pretože v tejto veci už naozaj horí, župy jednoducho o tieto obrovské peniaze môžu prísť. Verím, že naša dlhodobá snaha o zmysluplné využitie prostriedkov pre kultúrno-kreatívne projekty konečne naberá reálne kontúry. Ministerka Laššáková tvrdí, že tento bod si zaradila medzi vysoké priority, dokonca k tomu vytvorila aj operatívny tím, takže dúfam, že sa jej podarí napraviť chyby svojho predchodcu,“ vyslovil nádej trnavský župan.
J. Viskupič a Ľ. Laššáková
FOTO: TTSK
Jozef Viskupič upriamil pozornosť aj na viaceré nevyhnutné úpravy, napríklad na zmenu dĺžky realizácie projektu „Kultúrno kreatívne centrum“ z plánovaných na piatich rokov na štyri.
„V tejto súvislosti chcem upozorniť, že proces od vyhlásenia výzvy do podpisu zmluvy o nenávratný finančný príspevok sa nestihne tak, aby sa táto podmienka mohla z časového hľadiska splniť. Tiež by sme mali zmeniť limit využitia kultúrno kreatívneho centra na komerčné účely počas realizácie projektu z 20% na 39% a počas udržateľnosti projektu z 40% na 49%. Dôvodom je nielen zabezpečenie povinnej udržateľnosti inštitúcie počas 5 rokov, ale najmä zabezpečenie udržateľnosti v dlhodobom horizonte.“
Zástupcovia TTSK upozornili aj na potrebu zmeny metodiky výpočtu jedného z merateľných ukazovateľov – zníženie ročnej spotreby primárnej energie vo verejných budovách.
„Nejde len o výpočet z energetického certifikátu, potrebujeme aj audit budovy. Dôvodom je, že pri historických budovách je získanie energetického certifikátu takmer nemožne a energetický audit má lepšiu výpovednú hodnotu. Problém sa samozrejme dotýka všetkých žúp, keďže historické budovy máme po celom Slovensku,“ doplnil Viskupič.
Aj s ohľadom na vyššie spomínané pripomienky sa trnavský župan dohodol s ministerkou Laššákovou na intenzívnej a pravidelnej spolupráci nielen na bilaterálnej úrovni, ale aj na úrovni SK8, pri vytváraní priaznivého prostredia pre rozvoj kultúry a kreatívneho talentu. Zároveň sa pokúsia pripraviť aj okrúhly stôl za účasti príslušných ministerstiev, SK8 a Združenia krajských miest K8.
(ts)
Ulož ako PDF