Dobrý básnik, no zlý politik? Príďte rozmotať zložitý a kontroverzný život Miroslava Válka
V máji ma premiéru nový slovenský dokument o Miroslavovi Válkovi. Básnik a politik Válek bol trnavský rodák a zostáva osobnosťou spätou s trnavským kultúrnym životom. Pozvanie na premietanie prijal režisér filmu Patrik Lančarič (Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom), ktorého sa v diskusii budete môcť opýtať všetko, čo vás zaujíma.
Básnik a politik Miroslav Válek (1927 – 1991) bol výraznou osobnosťou, ktorá v uplynulom storočí natoľko poznamenala slovenskú kultúru, že nevyrovnať sa s ňou by znamenalo ponechať bez reflexie jej nezanedbateľnú časť. Dodnes je považovaný za jednu z najrozporuplnejších postáv slovenského kultúrneho a spoločenského prostredia, spojenú s mnohými legendami a kontroverziami.
Miroslav Válek
ZDROJ: ASFK
V Trnave chodil na biskupské gymnázium, no štúdium uzavrel na obchodnej akadémii. V roku 1959 debutoval vynikajúcou zbierkou Dotyky, krátko na to začal pôsobiť ako šéfredaktor časopisu Mladá tvorba a spoluzaložil Romboid. Na post ministra kultúry nastúpil v čase normalizácie v roku 1969 a aj napriek vysokému postu v komunistickom režime jeho texty spieval napríklad Miro Žbirka či kapela legendárneho Mariána Vargu, Collegium Musicum.
Mnohí ho považujú ho za „dobrého básnika, no zlého politika“, no treba dodať, že v dobrom na neho spomína asi toľko osobností vtedajšieho politického a kultúrneho života, koľko ho zatracuje. Tvorcovia filmu sa snažia pátrať po koreňoch týchto kontroverzií. Významnú úlohu v jeho životnom príbehu zohrala doba, ktorá poznamenala vývoj celej našej krajiny a osudy všetkých jej obyvateľov. Film je zodpovedným a objektívnym príspevkom k reflexii Válkovej osobnosti.
Základným východiskom filmu je Válkov vnútorný rozpor. Rozpor medzi Válkom básnikom a Válkom politikom. Rozpor medzi intímnym a verejným a naopak. Vo filme na Válka spomína až 36 osobností a hoci jeho život odborne spracúva niekoľko knižných diel, náročná reflexia jeho roly v slovenských dejinách nepreniká do vedomia spoločnosti. Tá ho stále vníma skôr zjednodušene, čiernobielo.
Trailer:
Po projekcii filmu podujatie pokračuje diskusiou s režisérom filmu Patrikom Lančaričom (1972). Rodák z Modry a v roku 2000 ukončil štúdium divadelnej réžie na VŠMU v Bratislave. Spolupracoval s mnohými divadelnými scénami na Slovensku i v Európe, bol šéfom činohry Štátneho divadla v Košiciach, v auguste 2017 sa stal umeleckým šéfom v Mestskom divadle Zlín (ČR).
Venuje sa aj televíznej, filmovej a rozhlasovej tvorbe. Režíroval hraný film Rozhovor s nepriateľom (2007) a dokumenty Ladislav Chudík (2008) a Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom (2014). Nápad venovať sa Miroslavovi Válkovi dostal práve pri práci na poslednom menovanom filme, v ktorom taktiež spracúval podľa svojich slov silnú a zároveň kontroverznú osobnosť.
Podujatie sa koná v stredu 23. mája o 18:00 v kultúrnom centre Malý Berlín, ktoré sídli na prvom poschodí meštianskeho domu na Štefánikovej 4. Informácie o podujatí nájdete na webovej stránke Malého Berlína alebo na sociálnej sieti Facebook.
Vstupné na premietanie spojené s diskusiou je 3 €.
Mediálnymi partnermi sú CinemaView.sk, Trnava-live.sk, TrnavskyHlas.sk, Mesto Trnava, MY Trnava, Trnavské Rádio, Trnavsko.
Ulož ako PDF