Trnavský samosprávny kraj vystupuje z klastra regionálneho rozvoja
Trnavský samosprávny kraj (TTSK) ukončil členstvo v záujmovom združení právnických osôb Klaster regionálneho rozvoja – západné Slovensko. Zhodli sa na tom krajskí poslanci na stredajšom zasadnutí Zastupiteľstva TTSK. Už na februárovom zasadnutí schválil kraj výmenu svojich zástupcov v správnej a dozornej rade, ako aj na poste riaditeľa. Vedenie klastra však žiaden z návrhov TT SK, ako zakladajúceho člena, neakceptovalo. Naopak, podnikalo účelové kroky, aby župa nemohla presadzovať svoje návrhy.
„Vzhľadom na uvedené skutočnosti, aj na fakt, že TTSK a 48 organizácií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti platili členské príspevky, ktoré na jeden subjekt predstavujú sumu 1 000 eur ročne, pričom na tisíce eur, ktoré tiekli do klastra, následne TTSK nemal vplyv, prijala župa rozhodnutie z organizácie vystúpiť,“ zdôvodňuje svoje rozhdnutie kraj v stanovisku.
Okrem členských príspevkov, predošlé vedenie TTSK dávalo klastru aj priame dotácie – v roku 2015 to bolo 70 tisíc eur, a v rokoch 2016 a 2017 dokonca po 140 tisíc eur. Ďalšie peniaze napríklad zhltli aj propagačné materiály, ktoré kupovala župa, no využívali ich na prezentáciách klastra.
„Klaster neplní účel, na ktorý bol zriadený, nerešpektuje rozhodnutie zastupiteľstva o nominovaní nových odborníkov do orgánov. Vystúpenie sme odporučili aj organizáciám v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja a na základe spätnej väzby od viacerých starostov vieme, že sa podobne zachovajú aj obce. Pri rozvoji cestovného ruchu chceme prikročiť k systémovému riešeniu a plánujeme zriadiť krajskú oblastnú organizáciu cestovného ruchu,“ vysvetlil dôvody vystúpenia trnavský župan Jozef Viskupič.
Alternatívou ku Klastru regionálneho rozvoja a zároveň štandardným riešením, na podporu cestovného ruchu a regionálneho rozvoja je Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR), zriaďovaná na základe zákona o podpore cestovného ruchu.
KOCR združuje príslušný samosprávny kraj s Oblastnými organizáciami cestovného ruchu pôsobiacimi v kraji. Takéto riešenie využíva päť z ôsmich samosprávnych krajov na Slovensku – Bratislavský, Trenčiansky, Žilinský, Prešovský a Košický.
Ulož ako PDF