Britské deti sa už učia programovať hudbu. Vyskúšať si to môžu aj v Trnave
Cieľom netradičného workshopu pre deti od 10 do 14 rokov je rozvoj hudobnej kreativity. Ponúka pútavú alternatívu k zaužívaným spôsobom výučby hudobnej výchovy na školách. Sonic Pi workshop dáva deťom možnosť vytvárať si svoju vlastnú hudbu a osvojiť si základné princípy hudobných procesov, vlastností zvuku a hudobnej kompozície.
Workshop v deťoch hravou formou posilňuje záujem o hudbu a rozvíja ich prirodzené vlohy. Dobrou správou je, že nevyžaduje predošlú znalosť hudby ani schopnosť hrať na hudobný nástroj, čiže je vhodný pre úplných začiatočníkov, ale aj pre deti, ktoré už s hudbou majú skúsenosti.
Súčasťou workshopu je záverečný minikoncert, na ktorom deti zahrajú svoje skladby rodičom a známym.
Na workshope kreatívneho programovania hudby deti používajú voľne dostupný program Sonic Pi. Jeho využitím je možné v krátkom čase deti hravou formou uviesť do širokých možnosti práce so zvukom, čo ďalej podnecuje ich vlastný prirodzený záujem. Umožňuje im pracovať s prístrojom, s ktorým dnes narábajú bežne – s počítačom. Program bol vyvinutý vo Veľkej Británii, kde sa využíva ako nástroj, na ktorom sa deti v školách učia základy programovania.
Foto: Fero Király
Lektorom workshopu je hudobník a učiteľ Fero Király (1979). Verejnosť ho najviac pozná ako hráča na klávesové nástroje, ktorý sólovo alebo so súborom Cluster ensemble interpretuje diela súčasných skladateľov ako Philip Glass a Steve Reich.
Súkromne vyučuje hru na klavír. Jeho elektronický hudobný nástroj Zvukodrom pomáha deťom zoznámiť sa s hudbou a improvizáciou. Napísal knihu Botanická záhrada pre žiakov hry na klavír a ich učiteľov, využívanú na základných umeleckých školách po celom Slovensku.
Celodenný workshop sa uskutoční v nedeľu 18. novembra od 10.00 v Malom Berlíne (Štefánikova 4). Vstupné je 5 €.
Kapacita je 12 detí, registrovať sa môžete na e-mailovej adrese workshop(zavináč)malyberlin.sk. Účastníci by si mali priniesť vlastný laptop a slúchadlá.
Podrobnosti o workshope a jeho harmonograme sú dostupné na stránke Malého Berlína.
Podujatie z verejných zdrojov v rámci projektu Malý Berlín 2018 finančne podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.
Ulož ako PDF