Fascinácia Černobyľom. Cestovateľské kino Hviezda navštívi mesto duchov
Živý skanzen 80. rokov a jadrovej katastrofy, ktorá vystrašila svet. Cestovateľské kino sa vyberie do mesta duchov, ktoré pred viac ako tromi dekádami zahalil rádioaktívny mrak a premenil čulé, moderné ukrajinské mesto na strašiaka. V stredu 17. apríla 2019 sa trnavskom Kine Hviezda o svoje (rádio)aktívne zážitky podelí YURIJ SYRCEK. Hovoriť bude o tomto míľniku novodobej histórie, ale aj živote v černobyľskej oblasti pred a po katastrofe. Zdieľať bude nielen fotografie, zážitky, reálny život domorodcov, ale vysvetlí aj mýty, ktoré o Černobyle, Pripjati, atómovej elektrárni a vyľudnenej zóne kolujú.
Ako ste sa dostali do Černobyľu a prečo ste sa vybrali do takejto neobvyklej destinácie?
– Tematika a tajomno okolo černobyľskej katastrofy ma vždy fascinovali. Keď som raz čítal článok, že sa tam dá ísť, tak som hľadal spôsob, ako sa tam dostať. A vďaka slovenskej agentúre som sa tam aj dostal (úsmev). Videl som veľa dokumentov, veľa som čítal o príbehoch, ktoré sa tam stali a to ma naštartovalo, aby som tam išiel osobne a to ma aj očarilo.
Čo všetko ste si na tento výlet pripravili?
– Hlavne som si zobral pas (smiech). Inak okrem peňazí, ktoré som platil agentúre za výlet mi stačila bežná výbava: foťák, kamera a externý disk na kopec fotografií a videí.
Cestovateľské kino Hviezda Trnava
17. 4. 2019 (streda)
Štart: 20:00 hod.
Lístky: bit.ly/Cernobyl1704
Presuňme sa priamo na miesto činu. Ako to prebiehalo? Natrafili ste na nejaké problémy, s ktorými ste sa museli pasovať?
– Všetko začalo v Kyjeve, kde nás vyzdvihol autobus agentúry a potom sme išli dve hodiny smerom na sever, na bieloruske hranice, kde je černobyľská zóna. Tam sme sa presúvali jeden deň autobusom po opustenom meste Pripjať, večer sme strávili na hoteli priamo v černobyľskej vylúčenej zóne. Druhý deň sme išli na exkurziu do černobyľskej elektrárne a k večeru zase späť do Kyjeva.
Koľko ľudí žije ešte v tejto oblasti? Chcú rozprávať o tom, čo sa pred 30 rokmi stalo?
– Žije tam naozaj len hŕstka starousadlíkov, ktorí odmietli opustiť svoje domovy a po pár dňoch sa aj skrz zákaz vrátili do svojich domov a zostali tam žiť. Dokážete ich spočítať na jednej ruke. Ale v černobyľskej elektrárni stále pracuje cez 1000 zamestnancov, ktorí pomaly rozoberajú elektráreň a stavajú nový sarkofág nad vybuchnutým reaktorom.
Čo sa v tej oblasti zmenilo od katastrofy?
– Zóna je celkovo uzavretá a strážia ju ukrajinskí vojaci. Je úžasné vidieť, ako sa vzmáha príroda, keď tam neexistuje prvok človek. Do oblasti sa vracajú zvieratá ako napr. medvede či vlci, ktorí tam nachádzajú svoje prirodzené prostredie.
Na čo sa počas prednášky zameriate?
– Budem sa snažiť povedať čo najviac o histórii celej černobyľskej zóny, ako sa stavala elektráreň, posnažím sa vysvetliť z overených zdrojov a vyšetrovania, čo stálo za výbuchom a aké príbehy sa odohrali počas evakuácie mesta Pripjať v tom osudnom roku 1986.
Ulož ako PDFYURIJ SYRCEK
je URBEXer, ktorý cestuje na Bohom opustené miesta a preskúmava rozpadnuté ruiny budov, opustené tunely a zakázané lokality, kde ľudská noha len tak nevkročí.
URBEX je skĺbenie bádateľskej vášne a cestovateľského ducha. Objavuje prachom zapadnuté príbehy bývalého režimu od Ukrajiny až po Severnú Kóreu.