V sobotu sa na Slovensku konajú štvrté voľby do Európskeho parlamentu
V sobotu 25. mája 2019 sa konajú na Slovensku štvrté voľby do Európskeho parlamentu. Prinášame základné informácie pre voličov.
Právo voliť do Európskeho parlamentu na území Slovenskej republiky má občan Slovenskej republiky, ktorý má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku a občan iného členského štátu Európskej únie, ktorý má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku.
Volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu alebo pobytového preukazu občana Európskej únie. Ak bol voličovi na jeho žiadosť vydaný hlasovací preukaz, predloží spolu s občianskym preukazom alebo pobytovým preukazom občana Európskej únie hlasovací preukaz, ktorý mu okrsková volebná komisia odoberie.
Každý volič sa musí pred hlasovaním odobrať do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Voličovi, ktorý nevstúpi do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov, okrsková volebná komisia hlasovanie neumožní.
V osobitnom priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov vloží volič jeden z hlasovacích lístkov kandidujúcej strany alebo hnutia bez ďalšej úpravy do obálky. Na hlasovacom lístku môže vyznačiť zakrúžkovaním poradového čísla odovzdanie prednostného hlasu najviac u dvoch kandidátov.
Potom hlasovací lístok vloží volič do obálky a následne do volebnej schránky.
Európsky parlament v Bruseli
Voľby do Európskeho parlamentu (EP) na území Slovenskej republiky sa konajú v sobotu 25. mája 2019 od 7:00 do 22:00 h.
Demokratické priame voľby poslancov Európskeho parlamentu sa uskutočňujú v členských krajinách EÚ od roku 1979, vždy po piatich rokoch. V roku 2019 sa konajú v poradí dvanáste voľby do EP, zároveň štvrté na Slovensku.
„Voľby do Európskeho parlamentu zabezpečujú prostredníctvom volených poslancov reprezentáciu občanov v rozhodovacom procese Európskej únie a zaisťujú jej demokratické fungovanie. Európsky parlament je práve vďaka tomuto volebnému procesu hlasom občanov, pričom má spolu s Radou EÚ rovnocennú rozhodovaciu právomoc v legislatívnom procese EÚ (s výnimkou právomocí výlučne v kompetencii členských štátov). Keďže výrazná časť legislatívy členských štátov je transformovaná z európskej legislatívy, majú voľby do EP pre členské štáty veľký význam,“ pripomína Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku.
V ostatných voľbách do EP v roku 2014 zaznamenalo Slovensko najnižšiu účasť v celej EÚ. Volieb sa zúčastnilo len 13,05 % oprávnených voličov, čo znamená, že možnosť vstúpiť do rozhodovacieho procesu EÚ prostredníctvom volieb vtedy využilo len približne 560 tisíc ľudí.
V roku 2019 sa na Slovensku uchádza o hlasy voličov 31 politických subjektov – strán, hnutí či koalícií. Vo volebnom období 2019 – 2024 bude Slovensko v Európskom parlamente zastupovať 14 poslancov.
Kompletný zoznam kandidátov nájdete na stránke Ministerstva vnútra SR.
Ulož ako PDF