Mesto si nechá vypracovať projekt revitalizácie sídliskového vnútrobloku Na hlinách
Sídliskový dvor Na hlinách pripravuje mesto Trnava na revitalizáciu od roku 2017. Pre takmer dvomi rokmi sa uskutočnilo aj spoločné stretnutie s obyvateľmi a prebehol prieskum verejnej mienky, ktorý mal priblížiť predstavy obyvateľov lokality o tom, ako by vnútroblok mal vyzerať, aké funkcie by mal plniť, prípadne, čo v tomto území ľudia naopak odmietajú.
Zámer revitalizácie územia s rozhlohou viac ako 6000 metrov štvorcových, obklopeného obytnými domami, je aktuálne vo fáze vyhlásenej verejnej súťaže na vypracovanie projektovej dokumentácie s realizačnou podrobnosťou.
Projektová dokumentácia bude zároveň podkladom pre vydanie stavebného povolenia a realizáciu stavby, ako aj podanie žiadosti o finančnú grantovú podporu, prostredníctvom ktorej chce radnica obnovu priestoru spolufinancovať.
Zo sídliskového dvora Na hlinách „za Kysucou“ plánuje mesto „vytvoriť moderný priestor pre relax a oddych rezidentov všetkých vekových kategórií“.
„Nové riešenia majú v území podporiť oživenie spoločenských kontaktov miestnych obyvateľov; reflektovať súčasné požiadavky adaptácie mesta na zmeny klímy, požiadavky na manažment dažďovej vody, prírode blízke riešenia a prírode blízku starostlivosť o vegetáciu,“ ilustruje mestská samospráva požiadavky na zhotoviteľa projektovej dokumentácie.
Reprofoto: Mesto Trnava
Cieľom obnovy sídliskového dvora je modernizovať existujúce verejné športové ihrisko a detské ihrisko, doplniť fit a workout prvky pre mládež a dospelých, zachovať trávnatú plochu dvora pre voľnočasové aktivity, ponechať svah na sánkovanie vrátane voľnej dojazdovej plochy, spevniť vyšliapaný chodník medzi dvorom a ulicami Strmá a Saleziánska vrátane prechodu po svahu, akceptovať a doplniť existujúce spevnené plochy, vyriešiť problém splavovania zeminy zo svahu na chodníky, preriešiť venčenie psov, obnoviť a doplniť vegetáciu a mobiliár.
Mesto pripomína, že „projekt nemá riešiť problematiku parkovania, keďže sa existujúce dvorové parkovisko nachádza mimo vyčlenenú hranicu záujmového územia. Táto otázka by mala byť súčasťou projektov zameraných špeciálne na parkovanie nielen v danej lokalite, ale aj v širšom nadväzujúcom okolí“.
Z osobnej diskusie a prieskumu verejnej mienky obyvateľov lokality vyplynulo, že domáci ako najväčšie negatívum pociťujú nedostatok parkovacích miest, vandalizmus a znečisťovanie prostredia odpadkami, rozbitými fľašami a dokonca striekačkami.
Medzi ďalšie problémy v tejto lokalite patria chodníky v zlom stave, kanalizácia, ktorá počas dažďa nestíha odvádzať vodu, ale aj nepriehľadnosť priestoru z dôvodu vizuálnych bariér ako ploty či autá. Na sídlisku žije mnoho ľudí, no navzájom sa nepoznajú a anonymita prispieva k tomu, že sa o priestor nikto nestará a dvor postupne chátra.
Účastníkom prieskumu a verejného stretnutia sa tiež nepáčil stav existujúcich prvkov a mobiliáru, absencia odpadkových košov či nedostatočné osvetlenie.
Prieskum, ktorého sa zúčastnilo približne 70 ľudí, ukázal, že obyvatelia by najviac privítali nové lavičky, opravené chodníky, osvetlenie, detské ihrisko či otvorenú trávnatú plochu.
Na druhej strane miestni obyvatelia odmietajú, aby v tomto priestore vzniklo parkovisko, vodná plocha alebo miesto na grilovanie.
Reprofoto: Mesto Trnava
Ulož ako PDF